Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Kalina cynamonowolistna Viburnum cinnamomifolium C2/20-30cm

Dostępność:

Zimozielona...

Kalina cynamonowolistna

Viburnum cinnamomifolium 

Została odkryta w Chinach przez Ernesta H. Weilona na początku XX wieku. Odmiana kolekcjonerska, rzadko spotykana w ogrodach.

To efektowny, zimozielony krzew o pięknym, kulistym pokroju, dorastający w naszych warunkach zaledwie do 100 cm wysokości.

Największą ozdobą krzewu jest jego ulistnienie - ciemnozielone, lancetowate, z rzucającą się w oczy nerwacją blaszki i co ciekawe - zimozielone.

 Łodygi, nowe gałązki i pąki kwiatowe są karminowo czerwone od późnego lata

 

Kwiaty też dekoracyjne, różowawe, zebrane w baldachogrona, pojawiają się w czerwcu.

 Po rozkwitnięciu, zmieniają kolor na biały.

Dekoracyjne owoce - pestkowce, pojawiają się we wrześniu i mają bardzo ciekawe, ciemnoniebieskie zabarwienie i wśród krzewów zrzucających liście, wyróżniają się ozdobnym charakterem.

Krzew pięknie komponuje się z hortensjami, różanecznikami i bylinami, a w szczególności z dużymi funkiami i budlejami.

Nadaje się na lekko zacienione grządki, na których zwykle służy jako szkielet strukturalny wielogatunkowych kompozycji. Znakomite efekty daje także uprawa tej rośliny w dużych donicach. Krzewy owocujące, takie jak berberysy, trzmieliny, golterie czy pięknotki - nadają się na kompozycje prezentujące się niezwykle efektownie jesienią, kiedy elementem dekoracyjnym stają się owoce.

Dzięki dekoracyjnym liściom może być stosowany w ogrodach o egzotycznym stylu lub może być łączony ze średniej wielkości drzewami iglastymi, gdzie kontrast między małymi igłami i dużymi liśćmi będzie najbardziej widoczny.

Sąsiedztwo Kaliny cynamonowolistnej w szczególny sposób podkreśla urodę krzewów przebarwiających się jesienią, dlatego doskonałymi partnerami dla niej będą np. klon japoński, berberys Thunberga, itea wirginijska, kiścień odmiany Rainbow, czy tawuły: Macrophylla, Anthony Waterer i Goldflame.

 

Foto:peganum z Small Dole w Anglii [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Warunki uprawy:

- lubi glebę zasobną i wilgotną o odczynie lekko kwaśnym do lekko zasadowego, przepuszczalną,

- preferuje stanowisko półcieniste lub cieniste, intensywne słońce może powodować zimą przesychanie roślin, jeśli posadzone są na miejscach słonecznych,

- mrozoodporna, ale młode rośliny warto okrywać na zimę igliwiem szczególnie w czasie bezśnieżnej, mroźnej zimy.

Jeśli mieszkasz w obszarze głębokich i długotrwałych mrozów, znajdź miejsce osłonięte przed zimowym słońcem i silnymi wiatrami. Odporność na około -23°C.

Rośliny uprawiane w donicach najlepiej zimować w nieogrzewanych pomieszczeniach.

 

W naszej ofercie rośliny o wysokości 20-30 cm w 2-litrowych pojemnikach.