Wielobarwna...
Kalina śliwolistna Mrs Henry's Large
Viburnum prunifolium
Nowa, niezwykle efektowna odmiana kaliny o naturalnym charakterze, ozdobna szczególnie jesienią za sprawą kolorowych owoców i śliwolistnych liści.
Pochodzi z Ameryki Północnej; to duży krzew lub małe drzewko, dorasta do 3-5 metrów wysokości przy nieco mniejszej szerokości.
Kwiaty zebrane w płaskie baldachy mają barwę kremowobiałą, rozwijają się pod koniec wiosny.
Po przekwitnieniu wykształcają się efektowne, jadalne owoce zmieniające kolor od białych po zielone, różowe, aż do granatu, które są też atrakcyjne dla ptaków.
Owoce można spożytkować do przyrządzania marmolady, soku, dżemu lub odwaru. Należy je przed spożyciem przegotować (obróbka termiczna), aby zatraciły właściwości podrażniające przewód pokarmowy. Przetworzone termicznie owoce są bogate w pektyny, antocyjany, flawonoidy i są pełnowartościowe. Odwar z owoców (gotować 10 minut) jest bezpieczny i można go podawać po osłodzeniu miodem podczas chorób zakaźnych, przeziębieniu i osłabieniu.
Błyszczące liście na długo przed opadnięciem przybierają kolor śliwkowo-czerwony.
To cenny krzew do nasadzeń w ogrodach przydomowych. Jako pojedynczy akcent kolorystyczny na tle trawnika i otaczającej zieleni, będzie prezentować się bardzo okazale. Ciekawe zestawienia powstaną z krzewami o srebrnych liściach, np. rokitnikami czy oliwnikami. Z roślinami o żółtym zabarwieniu listowia zestawienia będą bardzo ciepłe i bajecznie kolorowe szczególnie jesienią.
To idealna ozdoba do ogrodów japońskich, rustykalnych, leśnych czy naturalnych.
Warto wiedzieć: Kalina śliwolistna oprócz walorów ozdobnych, posiada także właściwości lecznicze. Surowcem są: korzenie, kora, kwiaty i owoce.
Wodne i wodno-alkoholowe wyciągi z kaliny działają rozkurczająco i uspokajająco na mięśnie macicy, mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i przeciwkrwotocznie (hemostatycznie). Znoszą bolesne miesiączkowanie, zmniejszają ryzyko poronienia. Przetwory działają również uszczelniająco i wzmacniająco na naczynia krwionośne, przeciwzapalnie, przeciw wysiękowo, ogólnie uspokajająco i hipotensyjnie (obniżają ciśnienie krwi). Preparaty kaliny korzystnie działają w przypadku żylaków kończyn i odbytu oraz plamic naczyniowych. Wzmagają również wydzielanie moczu, chlorku sodu i metabolitów azotowych, przez co działają odtruwająco i przeciwobrzękowo. Korzystne będzie podawanie kaliny przy reumatyzmie i artretyzmie.
Rady ogrodnika:
Roślina lubi stanowiska słoneczne i półcieniste.
Jest łatwa w uprawie i niewymagająca.
W razie potrzeby można przycinać, najlepiej w połowie lata po kwitnieniu.
Odporna na mróz.
W naszej ofercie rośliny o wysokości ok. 30-40 cm ukorzenione w 2-litrowych pojemnikach.
Poniżej przykładowa sadzonka w maju.