Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Kalina furcatum Viburnum furcatum C5/40-60cm *10

Dostępność:
Bardzo rzadki, endemiczny, japoński gatunek...
Kalina furcatum
Viburnum furcatum

Unikatowa, przepiękna kalina wyróżniająca się szczególnie ogromnymi liśćmi dochodzącymi nawet do 20 cm średnicy, przebarwiającymi się jesienią na intensywne odcienie czerwieni.Kalina ta pochodzi z Azji wschodniej, gdzie w naturalnych warunkach porasta lasy bukowe i często rośnie w bardzo dużym zacienieniu.

 Dorasta do 2 metrów wysokości.
Pokrój ma kolumnowy, szczególnie młode krzewy mają wyprostowany wzrost, natomiast po osiągnięciu wysokości zbliżonej do docelowej zaczynają rozrastać się na szerokość.
Kwitnie wiosną, posiada kwiaty białe zebrane w parasolowate, sporej wielkości kwiatostany. Zazwyczaj kwitnie obficie, także rosnąc w zacienieniu.

 Dużą ozdobą tego krzewu są liście, bardzo duże jak na gatunek, prawie okrągłe z lekko zaznaczonym, zaostrzonym szczytem, mogą osiągać nawet do 20 cm średnicy. Wiosną oraz latem są żywo zielone, późnym latem i jesienią przebarwiają się efektownie na różne odcienie czerwieni.

Latem dojrzewają kolorowe owoce, które zwabiają ptaki.

Można tworzyć z udziałem tej kaliny grupy, także przy użyciu innych kalin o innym terminie kwitnienia lub innym kolorze liści, np. odmiany złotolistne lub pstre będą dobrym sąsiadem.
Doskonałym pomysłem będzie też obsadzanie miejsc zacienionych, gdzie inne rośliny radzą sobie bardzo słabo.Rady ogrodnika:
Kalina ta nie ma specjalnych wymagań do co gleby, chociaż w glebie żyznej będzie rosła z pewnością nieco bujniej.
Wspaniale wygląda sadzona pojedynczo w miejscach wyeksponowanych, gdzie w warunkach dobrego nasłonecznienia będzie się atrakcyjniej wybarwiać.
Krzew można przycinać w celu zagęszczenia.
Gatunek ten jest mrozoodporny i może być sadzony na terenie całego kraju bez większych obaw o przemarzanie.


W naszej ofercie rośliny o wysokości ok. 40-60 cm ukorzenione w 5-litrowych pojemnikach.