Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Kolkwicja chińska MARADCO Kolkwitzia amabilis C3/40-50cm *K21

Dostępność:

Nowa - złocista...

Kolkwicja chińska MARADCO

Kolkwitzia amabilis

 Ciekawa kolorystycznie odmiana o bardzo jaskrawej, przyciągającej wzrok barwie liści i obfitym kwitnieniu.

 

 Jest krzewem zrzucającym liście na zimę, pochodzącym z Chin, dorastającym w naszych warunkach do około 1-1,5 m wysokości.

 Obfite kwitnienie i bardzo elegancki pokrój sprawiają, że choć mało popularna, jest szczególnie warta polecenia do uprawy w naszych ogrodach.

Ma charakterystyczne, jaskrawożółte liście, a najmłodsze, rozwijające się na końcach pędów - pomarańczowe, dzięki czemu będzie wspaniałym uzupełnieniem  kontrastowych kompozycji kolorystycznych z innymi krzewami.

 

Dzwonkowate kwiaty o różowej barwie, ciemniejszej na zewnątrz i jaśniejszej od środka, rozwijają się od maja do czerwca. Ich wnętrze połyskuje delikatnie jak macica perłowa, odsłaniając żółte dno kwiatowe. Niezwykle dekoracyjne kwiaty zebrane są w duże, luźne grona wyrastające gęsto obok siebie na całej długości łukowato zwieszających się pędów.

W sierpniu miejsce kwiatów zajmują brązowe, szorstko owłosione torebki nasienne, również dekoracyjne, które długo jeszcze zdobią krzew.

 Bardzo ozdobna, łuskowata i srebrzysta jest u starszych gałęzi również kora, dzięki której kolkwicja jest atrakcyjna także zimą.


 Kolkwicje najlepiej prezentują się jako krzewy soliterowe, gdyż wówczas najpełniej ujawnia się ich elegancki pokrój i piękno obfitego kwitnienia.

Nadają się również do uprawy w grupach krzewów, a w szczególności w kwitnących żywopłotach nieformowanych z żylistkiem, dzikimi różami, pieciornikami oraz tawułami. Doskonale pasują do niej również byliny w odcieniach niebieskiego i fioletu np. orliki, dzwonki oraz przegorzany.

Poniżej w ogrodzie skalnym w kompozycji z jeżyną białopędową.

  Ze względu na niewielkie rozmiary, nadaje się również do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Rady ogrodnika:

- krzew łatwy w uprawie,

- do uprawy nadają się wszystkie typy gleb ogrodowych,

- miejsce słoneczne lub półcieniste, jednak w słońcu kwitnie bujniej,

- dobrze znosi okresowe przesuszenie,

- odporny na choroby i szkodniki,

- odporny na przemarzanie,

- zaleca się starsze krzewy odmładzać co trzy lata, usuwając stare lub zbyt gęsto rosnące pędy, poza tym nie ciąć, aby nie zepsuć naturalnie ozdobnego pokroju krzewu,

- po posadzeniu podłoże w zasięgu korony warto wyściółkować.

 

W naszej ofercie sadzonki o wysokości ok.40 cm ukorzenione w pojemnikach 3-litrowych.