Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Kowniatek nadmorski Crithmum maritimum in. koper morski, babia sól nadmorska /P9 *T33

Dostępność:
JEST DOSTĘPNA
Cena netto: 18,52 zł / szt. 20,00 zł / szt.

Mało znany...

Kowniatek nadmorski łac. Crithmum maritimum in. koper morski, babia sól nadmorska

 To gatunek roślin z rodziny selerowatych. Rośnie dziko na wyspach Makaronezji, wybrzeżach Morza Śródziemnego i Czarnego oraz wzdłuż atlantyckich wybrzeży Europy Zachodniej po Wielką Brytanię, Szkocję i Holandię na północy. Poza tym roślina uprawiana jest w różnych częściach świata m.in. w Stanach Zjednoczonych i dziczejąca, np. na wybrzeżach Australii. Zasiedla skaliste brzegi mórz, rzadziej także żwirowe i piaszczyste.

Mało znana i rzadko spotykana w uprawie, a szkoda, bo posiada walory dekoracyjne i użytkowe i jest łatwa w uprawie.

Zasługuje na zaproszenie jej do słonecznego ogrodu.

Ze względu na charakterystyczne wymagania ekologiczne jest to perspektywiczna roślina warzywna, która może być uprawiana na glebach słonych.

Photo:Jonathan Billinger /  Rock Samphire, Crithmum maritimum

Ozdobna jest z żółtawo-zielonych kwiatostanów, zebranych w baldachy, które pojawiają się późnym latem na drewniejących u nasady pędach osiągających zwykle wysokość 20 - 50 cm.

Liście także dekoracyjne, pojedynczo lub podwójnie pierzaste, mięsiste, wąskie, lancetowate, na końcach zaostrzone, o długości do 5 cm.

Roślina jadalna – spożywane są jej mięsiste liście, zwykle marynowane, dodawane do sałatek i innych potraw jako przyprawa. Roślina ceniona jest ze względu na przyjemny smak powodowany dużą zawartością olejków eterycznych, poza tym jest wartościowa z uwagi na właściwości odżywcze i zdrowotne.

Ma smak przypominający seler, ale z bardziej słonymi nutami. Na niektórych obszarach jest przyrządzana jak szparagi i służy jako substytut pietruszki.

Posiada właściwości lecznicze, takie jak: oczyszczające, trawienne i moczopędne. A zatem, wiele osób dodaje liście tej rośliny do marynat lub potraw gotowanych.

Koper morski może być używany do ozdabiania przybrzeżnych ogrodów, które również mają wysoki poziom soli. Może być stosowany do dekoracji skalniaków, piaszczystych zboczy, ogrodów naturalistycznych lub uprawiany w warzywnikach i zielnikach.

Photo:Donkey shot, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Rady ogrodnika:

 Roślina ta dobrze znosi wysokie temperatury.

Wieloletnia; jest w stanie wytrzymać mrozy do -15 stopni. 

Aby prawidłowo się rozwijała, będzie wymagała pełnej ekspozycji na słońce; nie przeżywa dobrze w cieniu. Znajdź takie miejsce w ogrodzie, gdzie będzie nasłonecznione przez wiele godzin.

Gleba musi mieć dobry drenaż. Nie musisz martwić się ilością materii organicznej ani nawadnianiem. Ważne tylko, żeby ziemia nie gromadziła nadmiaru wody w czasie opadów deszczu. Zaleca się, aby gleba była piaszczysta lub kamienista i nie ma znaczenia, jeśli jest uboga - roślina ta jest przyzwyczajona do ekstremalnych warunków uprawy na klifach nad morzem. Jest zdolna do zakorzenienia się nawet w miejscach trudno dostępnych, czyli między skałami i glebami wapiennymi.

Będąc rośliną, która naturalnie rośnie w ekstremalnych warunkach, rzadko wymaga opieki. Po prostu uprawiaj ją na słońcu i od czasu do czasu podlewaj, jeśli nie pada zbyt długo. 

Nie potrzebuje przycinania, ponieważ jej liście opadają i zasychają.

Ponieważ może dobrze przetrwać w glebach prawie nie zawierających składników odżywczych, nie potrzebuje żadnego nawozu. Jest to idealna roślina do letniego domku. Nie musisz się nią opiekować, a posiadanie jej w pełnym słońcu jest więcej niż wystarczające.

Nie stwarza też problemów zarazy i chorób.

 

W naszej ofercie sadzonki ukorzenione w 0,5-litrowych pojemnikach.