Ozdobny i leczniczy...
Kozłek lekarski łac. Valeriana officinalis
Lepiej znany jako waleriana; jest zielem, które – jak mówi nazwa – nie ma innych zastosowań poza leczniczymi. Właściwości leczące zawierają kłącza wraz z korzeniami.
W wiekach średnich kozłek był stosowany dla zmniejszenia wrażliwości układu nerwowego oraz jako środek przeciw chorobom zakaźnym i epilepsji. Nazywano go zresztą „lekiem na wszystko”. W XVIII wieku kozłek i jego preparaty włączone zostały do farmakopei wszystkich krajów europejskich.
Kozłek lekarski czyli waleriana jest wieloletnim, popularnym ziołem rosnącym do wysokości około 0.6 - 1.2 m. Można go znaleźć w całej Europie, jak również w Stanach Zjednoczonych. Łacińską nazwę tego zioła "valeriana" można przetłumaczyć na język polski jako "dobrze się miewać, dobrze się czuć", ponieważ kozłek lekarski poprawia samopoczucie oraz łagodzi bóle głowy. Z żółto-brązowego, guzkowatego kłącza wyrastają łodygi, na których rośnie od 7 do 10 par liści o kształcie spiczastym. Kwiaty kozłka lekarskiego są koloru białego, biało-różowego lub jasno-fioletowego, w pączkach ciemniejsze, po rozwinięciu się jaśniejsze (jak na ostatnim zdjęciu).
Różne składniki znajdujące się w korzeniu kozłka lekarskiego składają się na specyficzny zapach oraz silne właściwości uspokajające tego zioła.
Zastosowanie:
Skuteczny środek rozluźniający
Jest pomocny na napięcia ramion oraz szyi, astmę, kolkę, zespół jelita wrażliwego, skurcze mięśni oraz bóle miesiączkowe.
Choroby związane ze stresem:
Kozłek lekarski redukuje nadpobudliwość nerwową, uspokaja oraz jednocześnie podnosi sprawność umysłową oraz koncentrację. Kozłek lekarski jest dobrodziejstwem na prawie wszystkie dolegliwości związane ze stresem. Ogólnie, zioło to posiada uciszające, uspokajające właściwości działające na umysł.
Przepis na uspakajającą nalewkę:
Do przygotowania wyciągu potrzebny będzie korzeń kozłka, czysta wódka oraz słój.
Do słoja wrzuca się ok. 2/5 jego objętości korzeni kozłka, pokrojonych na niebyt duże kawałki, a potem całość zalewa alkoholem.
Całość odstawia się w ciepłe miejsce i co kilka dni miesza. Po kilku dniach uzyskamy własnoręcznie wykonane krople walerianowe.
Stosuje się je w niewielkiej ilości – odrobinę na cukier lub do maleńkiego kieliszeczka.
Oczywiście kozłek lekarski posiada również niezwykłe walory dekoracyjne. To architektoniczna roślina komponująca się doskonale z trawami ozdobnymi i dużymi bylinami o odmiennym kształcie liści albo podłużnych, skupionych w kłosy kwiatostanach, jak np. u przetacznikowca, maclury, czy wierzbownicy wierzbolistnej. Polecam szczególnie do ogrodów nowoczesnych, angielskich i rustykalnych.
Po kwitnieniu jest również ozdobny, poniżej na zdjęciu w połowie lipca...
Zwróć uwagę na nietypowy kolor przekwitłego kwiatostanu - morelowy?
W naszej ofercie roślinki ukorzenione w 1,5-litrowych pojemnikach.
Treści z serwisu Futuregardens.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą.
Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji z lekarzem.
Opracowanie: MB