Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

Laburnocytisus Adama Laburnocytisus adamii C15/100cm

Dostępność:

Ciekawostka dendrologiczna...

Laburnocytisus Adama

Laburnocytisus adamii

Interesujące małe drzewko lub krzew - mieszaniec podobny do złotokapu. Jest to chimera peryklinalna, czyli chimera, u której tkanki jednego gatunku okrywają całkowicie tkanki drugiego gatunku powstała w miejscu zaszczepienia Cytisus purpureus na Laburnum anagyroides. Jeden z najbardziej znanych i jednocześnie najbardziej niezwykły mieszaniec wegetatywny. Z pokroju podobny do złotokapu, jednak na drzewkach obok fioletowych kwiatów w długich gronach występują też typowe dla złotokapu kwiaty żółte jak i różowe kwiaty szczodrzeńca!

Efektowne, zwisające w gronach kwiatostany pojawiają się późną wiosną i wczesnym latem.

Liście jasnozielone złożone z trzech listków długości 5 cm.

Rośnie szybko, dorasta do 5-6 m wysokości.
Pomimo niewątpliwych walorów ozdobnych i łatwej uprawy - spotykany właściwie tylko w ogrodach botanicznych.

Polecany do ogrodów angielskich, rustykalnych i leśnych. Nadaje się na szpalery, do kompozycji w mieszanych zaroślach żywopłotowych (naturalnych) i jako soliter w miejscach eksponowanych. Większe rośliny można obsadzać późnymi pnączami w rodzaju powojnika lub wiciokrzewu, które wniosą kolor po okresie kwitnienia.

Roślina miododajna.

Ciekawostka dla kolekcjonerów: Nazwa rodzajowa stworzona dla jednej rośliny - osobliwego, małego drzewa, będącego jednym z niewielu, mieszańców uzyskanych w wyniku szczepienia, co zdarza się bardzo rzadko, gdyż zazwyczaj materiał genetyczny podkładki i zraza nie zlewają się. Roślina ta powstała w paryskiej szkółce w 1826 roku, kiedy w modzie były szczodrzeńce (Cytisus Purpureus), wysoko szczepione na pędach blisko spokrewnionego z nimi złotokapu (Laburnum Anagyroides). W jeden egzemplarz zrastały się rośliny należące do dwóch rodzajów, tworząc mieszańca, który dawało się uzyskać częściej. Pędy tego mieszańca ulegają rewersji do form rodzicielskich i na pędach, równie często jak kwiaty mieszańca o barwie pośredniej pojawiają się żółte kwiaty charakterystyczne dla złotokapu lub purpurowe, typowe dla szczodrzeńca. Rozmnażanie przez szczepienie na podkładce ze złotokapu.

Rady ogrodnika:

- każda gleba ogrodowa, aby była przepuszczalna o odczynie raczej obojętnym, nie lubi gleb podmokłych,

-stanowisko słoneczne wpływa pozytywnie na obfite kwitnienie,

- by uzyskać formę niskiego drzewka - można młode egzemplarze przycinać po kwitnieniu,

- rośliny odporne na mróz.

W naszej ofercie rośliny o wysokości ok. 100 cm w 15-litrowych pojemnikach.