Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

32 20 10 563

Liczi chińskie - 3 nasiona Litchi chinensis

Dostępność:
JEST DOSTĘPNA
Cena netto: 1,76 zł 1,90 zł

Smakowite owoce

Liczi chińskie 3 nasiona

Litchi chinensis


Liczi Pochodzi z południowych Chin.
J
est długowiecznym, wieczniezielonym
drzewem, osiągającym w naturalnych warunkach wysokość około 9m.
Uprawiane ze względu na smakowite owoce i efektowne ulistnienie.

W naszych warunkach nie urośnie tak wysokie; należy je uprawiać w pojemniku w mieszkaniu lub oranżerii prowadząc w formie małego drzewka. Siewki owocują po około 5 latach.

Owoce dojrzewają od lipca do października. Przypominają kształtem maliny, ale są od nich większe, osiągają długość 5cm. Pokryte są cienką, suchą, gruzełkowatą skorupką koloru jaskrawokarminowego, żółtego lub żółtobrązowego. Gdy owoc jest dojrzały, skorupka daje się łatwo oddzielić od miąższu. Miąższ jest ścisły, galaretowaty, przezroczystoperłowy - podobny w smaku i budowie do miąższu winogron. W środku owocu znajduje się brązowoczarna, błyszcząca pestka wielkości fasoli. Łamliwą skorupkę rozłupuje się palcami i zjada słodki, aromatyczny miąższ. Po usunięciu pestek owoce dodaje się do sałatek, robi z nich kompoty i syropy. Można je też zamrażać. Ususzone w całości są nazywane orzeszkami liczi.
Liczi zawierają cukier, białko, kwasy organiczne i dużo witaminy C.

Rady ogrodnika:

- roślina wymaga pełnego nasłonecznienia,

- preferuje kwaśne, umiarkowanie wilgotne podłoża; w glebie zasadowej mogą pojawiać się problemy z usychaniem końcówek liści,

- lubi wysoką wilgotność powietrza, a zatem wskazane jest częste zraszanie liści,

- kwitnie wiosną, jest wiatropylne, więc gdy pojawią się kwiaty, można zapylić je za pomocą pędzelka,

- zasilać najlepiej nawozami płynnymi, organicznymi, jak, np. Biohumus,

- nadaje się do uprawy w pomieszczeniach, nie jest odporna na mróz.


Wysiew nasion:

Najlepsza pora do wysiewu - od wczesnej wiosny do lata. Przed posadzeniem nasiona liczi należy namoczyć w ciepłej wodzie (ok. 30'C) przez 24-48 godzin. Nasiona najlepiej sadzić poziomo około 2cm pod ziemią w torfie kwaśnym z piaskiem w stosunku 2:1, nie podlewać zbyt obficie, doniczkę ustawić w ciepłym, jasnym miejscu, można na nią nałożyć plastikowy pojemnik lub folię z paroma niewielkimi otworami w celu przyspieszenia kiełkowania, który zdejmujemy po wykiełkowaniu. Kiełkowanie następuje po 3-6 tygodniach. Podczas wysiewu trzeba pamiętać, aby ziemia nie ulegała przesuszeniu, a pojemnik nie był narażony na zimno. Lubi ciepło i dużą wilgotność powietrza. Do prawidłowego wzrostu liczi potrzebuje minimalnej temperatury wynoszącej 10°C.

W naszej ofercie 3 szt. nasion liczi chińskiego ze zbioru 2015 r.

Zdolność kiełkowania około 80%.