Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

Lilak fioletowy PEŁNY Syringa vulgaris C3/40cm

Dostępność:

Lilak fioletowy PEŁNY

Syringa vulgaris

Wartościowa odmiana o dużych, pełnych kwiatostanach.

Efektowna odmiana lilaka dorastająca do 2-3 m wysokości. Może być prowadzona w formie małego drzewka lub luźnego krzewu.

Jest to cenna odmiana ze względu na pełne kwiaty, które pojawiają się  bardzo obficie w maju. Kwiaty są ozdobne, liliowoniebieskie, pachnące. Wiechy kwiatowe luźne i wydłużone.

Liście zielone, gładkie, sercowate.

 Krzew może być sadzony pojedyńczo i w grupach, w nasadzeniach żywopłotowych z innymi krzewami, w ogrodach wiejskich i naturalnych.

Ze względu na piękny zapach nadaje się do kompozycji z innymi niskimi krzewami lub bylinami przy altanach i tarasach. Roślina jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, więc może być sadzona nawet w pobliżu dróg.

Gałęzie tej rośliny wraz w rozkwitniętymi kwiatami wspaniale nadają się do wazonów.

Warunki uprawy:

- roślina łatwa w uprawie,

- lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste,

- gleby próchniczne, wapienne,

- po kwitnieniu należy przyciąć przekwitłe kwiatostany w celu zagęszczenia, utrzymania zwartego pokroju oraz obfitego kwitnienia w następnym sezonie,

- sadzonki w pojemnikach można wysadzać przez cały sezon wegetacyjny.

 

Ciekawostka: Kwiaty, a także liście lilaka pomagają w łagodzeniu dokuczliwych bólów reumatycznych. Do celów leczniczych ścina się kwiaty tuż przed rozwinięciem. Można z nich otrzymywać olejek, który stosuje się przy  dolegliwościach reumatycznych. Aby przygotować porcję lekarstwa, 20g kwiatów lilaka zalewamy 100ml oleju roślinnego. Po dwóch tygodniach ciecz należy przecedzić przez gęste sitko. Olejek stosujemy do nacierania bolących miejsc. Lecznicze właściwości mają także liście lilaka. Wywar z samych blaszek liściowych (bez ogonków) również uśmierza bóle reumatyczne. Przygotowujemy go z 2-3g wysuszonych liści zagotowanych w 100ml wody. Przy przeziębieniu i grypie możemy wspomóc się korą lilaka. Napar z rozdrobnionych kawałków kory skutecznie obniża gorączkę.

 

W naszej ofercie rośliny ukorzenione w pojemnikach 3-litrowych. Mają wysokość ok. 40 cm.