Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Lippia trójlistna Lippia citriodora Werbena cytrynowa /C1,5

Dostępność:
Coś dla smakoszy cytrusowych aromatów...
Lippia trójlistna, Werbena cytrynowa
Lippia citriodora


 Roślina o drobnych białych kwiatach podobnych do bzu i liściach o silnym zapachu cytryny, bogata w aromatyczne olejki, znakomita do herbat czy naparów.
 Pochodzi z Ameryki Południowej.


Jej najlepiej znaną cechą jest odświeżający, intensywny cytrynowy zapach. Lippia jest składnikiem wielu herbatek ziołowych o działaniu relaksującym i uspokajającym. Podobnie jak werbena, pomaga w stanach wyczerpania organizmu, ale dodatkowo działa rozkurczowo i przeciwzapalnie. Ma też działanie ściągające, tonizujące, wiatropędne, wspomagające trawienie, przeciwutleniające, przeciwzapalne. Ma działanie relaksujące, uspokajające, antydepresyjne – wzmacnia układ nerwowy i uspokaja psychikę, dając poczucie odprężenia przez redukcję depresji i stresu. Harmonizuje funkcje serca, wspomaga funkcje płuc, żołądka, trawienie oraz przyjemnie odświeża oddech. Znakomita przy skurczach żołądkowych i jelitowych. Łagodzi migreny, depresje, nerwobóle, mdłości, częstoskurcz, pomaga regenerować i osłaniać komórki. Ma działanie przeciwgrzybicze, antywirusowe, antybakteryjne. 

 

Rady ogrodnika:

Lippię możemy uprawiać w mieszkaniu na parapetach, w oranżeriach, szklarniach i w ogrodzie uwzględniając jej niepełną odporność na wymarzanie. Stanowiska powinny być słoneczne, gleba lekka przepuszczalna, alkaiczna. Ubogie podłoża sprzyjają rozwojowi silniejszych roślin, zdolnych do przetrwania zimy.  

Zazwyczaj sadzonki lippi zimujemy w mieszkaniu lub widnej piwnicy,  po ustaniu wiosennych przymrozków sadzimy krzewy w ogrodzie.  Aromatyczne liście możemy zrywać przez cały sezon wegetacyjny, ale najlepiej na początku kwitnienia. Zawierają wówczas maksymalną ilość olejków eterycznych.  Suszone liście zachowują zapach przez kilka lat.

Jesienią rośliny przycinamy, przesadzamy do donic i umieszczamy w mieszkaniu lub innym pomieszczeniu przeznaczonym do zimowania roślin.

 

W naszej ofercie rośliny ukorzenione w 1,5-litrowych pojemnikach.

Poniżej przykładowa sadzonka w sezonie.