Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

Macierzanka wczesna 'PYGMAEUS' Thymus praecox /P9

Dostępność:

Jak mech...

MACIERZANKA WCZESNA 'PYGMAEUS'
Thymus praecox 

Wyjątkowa odmiana macierzanki o bardzo zwartym pokroju do złudzenia przypominająca mech. Tworzy idealnie płaskie połacie silnie przylegających do siebie, drobniutkich listków i pędów, które w maju i czerwcu pokrywają się obfitym, fioletowym kwieciem; gdyby nie te kwiatki, można byłoby pomylić ją z mchem.
Nadaje się praktycznie na każde miejsce, dodaje naturalności i specyficznego, górskiego klimatu.
To świetna roślina do ogrodów japońskich i naturalistycznych.


To zimozielona, wieloletnia, płożąca się bylinka dorastająca tylko do około 5 cm wysokości i 50cm szerokości tworząca darń. Pędy ma płożące się, pokryte pachnącymi, jaskrawozielonymi listkami.

Bardzo dekoracyjne, fioletowe kwiatki ukazują się wiosną i latem, zwabiając swoim miodowym zapachem pszczoły i motyle. 

Wspaniała roślina do zadarniania suchych i jałowych stanowisk !!!


W środowisku naturalnym można ją spotkać w suchych i nasłonecznionych częściach lasów, na miedzach, pagórkach, w szczelinach między skałami i na półkach skalnych.

Niezwykle cenna, urokliwa krzewinka stosowana do zadarniania nawet dużych powierzchni w miejscach piaszczystych  i suchych, gdzie inne rośliny nie poradzą sobie. Niezawodna w ogrodach wiejskich i leśnych, gdzie wspaniale prezentuje się jako podszyt pod krzewami czy bylinami, aromatyczna dekoracja pagórków i naturalnych wypełnień ścieżek między płytami kamiennymi.

 

Sadzona bywa w ogródkach ziołowych, w ogrodach skalnych, a także wśród rozchodników na dachach i rabatach.

Oprócz walorów ozdobnych ma bardzo cenne wartości lecznicze, dzięki czemu chętnie wykorzystywana jest w kuracjach na różne choroby.

Macierzankę przyjmuje się pod postacią odwarów, syropów i kropli. Wyciągi z macierzanki są dobrym lekiem wykrztuśnym stosowanym na kaszel, koklusz,  oraz cennym zielem dla palaczy tytoniu i chorych na przewlekłe nieżyty oskrzeli.

Także poprawia trawienie, likwiduje wzdęcia i hamuje rozwój drobnoustrojów jelitowych. Poza tym, macierzanka ma działanie dezynfekujące, dlatego świetnie nadaje się do płukania ust i gardła. Nadaje się także do przemywania skóry trądzikowej, gdyż łagodzi stany zapalne. Okłady stosuje się w leczeniu oparzeń, drobnych skaleczeń, a także w przypadkach użądleń przez owady.

   Ziele macierzanki należy zbierać w czasie kwitnienia, ścinając młode, niezdrewniałe pędy. Suszyć w cieniu rozkładając cienką warstwą.

Przechowywać w szczelnie zamkniętych pudełkach.

Ciekawostka: W dawnych czasach macierzanka symbolizowała odwagę, siłę, szczęście i powodzenie !

 

Sekrety uprawy:

- ziele bardzo łatwe w uprawie,

- nie ma żadnych wymagań co do gleby, uwielbia nawet bardzo ubogą, piaszczystą i suchą,

- lubi stanowiska słoneczne i półcieniste,

- znosi wydeptywanie,

- gatunek całkowicie mrozoodporny,

- roślina miododajna.

 

W naszej ofercie rośliny ukorzenione w pojemnikach o średnicy 9 cm.