Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Magnolia grandiflora FRANCOIS TREYVE Zimozielona wielkokwiatowa C6/50-80cm

Dostępność:

Kompaktowa - zimozielona...

Magnolia grandiflora FRANCOIS TREYVE

Magnolia wielkokwiatowa

Rzadko spotykana odmiana o zimozielonych liściach, wielkich kwiatach i zadawalającej mrozoodporności do -24'C.

Została wyselekcjonowana przez ogrodnika i architekta krajobrazu o tym samym nazwisku w Owernii we Francji. Przetrwała najgorsze zimy 1970 i 1980 roku we Francji, podczas gdy najniższy rekord to -28'C w Arboretum de Balaine.

To stara odmiana, choć rzadko spotykana w ogrodach ze względu na trudności w rozmnażaniu, która sprawdza się w uprawach w klimacie środkowoeuropejskim już od około 100 lat.

Charakteryzuje się białokremowymi, olbrzymimi kwiatami, które pojawiają się w okresie letnim - najczęściej w lipcu i sierpniu ; ich średnica może dochodzić do 20-30 cm !

Podczas kwitnienia wydzielają bardzo przyjemny, cytrynowy zapach. Po kwitnieniu pojawiają się również dekoracyjne szyszki z nasionami.

Liście są bardzo dekoracyjne: błyszczące, ciemnozielone, od spodu pokryte cynamonowo-brązowym kutnerem, który chroni je przed wysuszającym wiatrem i mrozem.

Wyróżnia się bardziej kompaktowym pokrojem niż gatunek, rośnie powoli, ostatecznie dorasta do około 3-6 m wysokości i 2-3 m szerokości.
Ze względu na niewielkie rozmiary nadaje się do sadzenia w średnich, a nawet małych ogrodach.Jako wiecznie zielona, kwitnąca latem roślina, jest idealna do sadzenia w pobliżu tarasów i patio, aby można było podziwiać egzotyczne, pachnące kwiaty.

Rady ogrodnika:

- kluczem do sukcesu w uprawie jest odpowiedni dobór stanowiska, które powinno być zaciszne, osłonięte od wiatru, najlepiej takie, które w sezonie letnim jest słoneczne, natomiast zimą ocienione,

- preferuje glebę wilgotną, żyzną, o odczynie lekko kwaśnym,

- ostatnie nawożenie azotowe (!) starszych roślin wykonać w czerwcu, a młodych sadzonek po posadzeniu najlepiej w ogóle nie zasilać,

- młode drzewka zalecamy zabezpieczyć białą agrowłókniną, szczególnie w chłodniejszych rejonach, kiedy temperatura spadnie poniżej -15-20'C,

- ze względu na płytki system korzeniowy - nie należy przekopywać ziemi wokół rośliny,

- zimą podczas bezmroźnych dni należy podlewać rośliny, gdy podłoże jest suche w obrębie bryły korzeniowej.W naszej ofercie rośliny ukorzenione w 6-litrowych pojemnikach, mają wysokość około 50 cm.
Poniżej przykładowa sadzonka w sierpniu.