Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Mamutowiec olbrzymi GLAUCUM Sekwoja olbrzymia Mamutowe drzewo Sequoiadendron giganteum C5/50cm

Dostępność:

Długowieczny gigant...

Mamutowiec olbrzymi GLAUCUM

Sequoiadendron giganteum

 sekwoja olbrzymia, mamutowe drzewo

 To jedno z długowiecznych i najpotężniejszych drzew iglastych na świecie. Naturalnym jego siedliskiem są zbocza Sierra Nevada w Kalifornii. Rośnie w klimacie oceanicznym, do wys. 2400 m.n.p.m  na północnych stanowiskach o śnieżnych zimach i deszczowym lecie. W naturalnych warunkach urośnie nawet do 80 metrów wysokości, natomiast w Europie dorasta do 9 m. 
Odmiana 'Glaucum' charakteryzuje się szaroniebieskawymi igłami.

Mimo, że dorosły okaz tej rośliny zajmuje dużo miejsca w ogrodzie, jednak warto zastanowić się nad jego uprawą. Przede wszystkim mamutowiec olbrzymi ma wartość kolekcjonerską, mało który ogrodnik posiada go w swoich zbiorach roślin. Dodatkowo możemy być pewni, że roślina ta rosnąca w naszym zielonym zakątku będzie budziła podziw wśród przechodniów, nie tylko swoim wyglądem i rozmiarami, ale także kolorem pnia, który przyciąga iście tropikalne skojarzenia.

Mamutowiec ma stożkową, luźną koronę i bardzo gruby, prosty pień.

Igły niebieskawe ułożone skrętolegle długości 4-8 cm. 

Bardzo ważną zaletą jest jego odporność na grzyby. Jest to drzewo mało wrażliwe na zanieczyszczenia środowiska. Ciekawie wygląda jako soliter w ogrodach i grupowych nasadzeniach parkowych.

Warunki uprawy:

Drzewo to jest niezwykle odporne na wszelkiego rodzaju choroby, jak również szkodniki. W naszym klimacie ma jednak innego, bardzo poważnego wroga, a mianowicie mróz. Na przemarzanie narażone są przede wszystkim młode okazy, więc póki jest to jeszcze możliwe, powinniśmy okrywać je na zimę. W Polsce nie zaleca się uprawy w najzimniejszych rejonach.

 

W naszej ofercie drzewka o wysokości ok. 50 cm ukorzenione w pojemnikach 5-litrowych.
Poniżej przykładowe sadzonki.