Naturalny probiotyk...
Manuka łac. Leptospermum scoparium var.scoparium, Drzewko herbaciane
To unikatowy, zimozielony krzew o walorach dekoracyjnych i leczniczych, dorastający do 0,5-1 m wysokości i podobnej szerokości, pochodzący z Nowej Zelandii.
Bardzo wartościowa odmiana o białych kwiatkach; miododajna - miód odznacza się wyjątkowymi właściwościami leczniczymi.
Roślina jest bardzo rzadko spotykana w Polsce, dlatego jest gratką dla każdego kolekcjonera.
Posiada igiełkowate, ciemnozielone, aromatyczne liście, z których można parzyć herbatkę. Kwitnie obficie od lata do jesieni. Kwiaty białe, pięciopłatkowe, pachnące.
Środek kwiatów stanowią twarde koszyczki nasienne, które utrzymują się na roślinie jeszcze po opadnięciu płatków.

Warto wiedzieć: Miód manuka znany jest ze swoich cennych właściwości zdrowotnych.Maorysi z Nowej Zelandii, którzy jako pierwsi poznali się na prozdrowotnych właściwościach tego krzewu z rodziny mirtowatych stosowali jego liście i olejek w medycynie naturalnej.Liście manuki zbierane są ręcznie, co sprawia, że miód manuka jest znacznie droższy niż klasyczny miód dostępny w polskich sklepach. Drogocenna jest także sama roślina, z której jest wytwarzany, ponieważ naturalnie rośnie tylko na terenie Nowej Zelandii i okolic. Miód manuka można kupić w sklepach ze zdrową żywnością.Składniki miodu manuka mają właściwości antybakteryjne, antywirusowe, przeciwgrzybiczne i przeciw pasożytnicze. Wykazano także, że miód Manuka skutecznie podnosi odporność organizmu, dlatego nazywany jest naturalnym probiotykiem. Stosowany jest w schorzeniach takich jak: wrzody żołądka i dwunastnicy, chorobach płuc, gardła, rozmaitych stanach zapalnych, dolegliwościach jelitowych, a także jako środek antybakteryjny stosowany na rany i oparzenia.
Preparaty zawierające olej z krzewu Manuka mają silne, potwierdzone naukowo działanie przeciwgrzybicze, antyseptyczne oraz łagodzą infekcje skóry wywołane grzybami. W dermatologii są stosowane jako środek przeciwzapalny, ułatwiający gojenie się ran i blizn, używany przy leczeniu trądziku, oparzeń również słonecznych, opryszczki, wysypek, kurzajek, grzybic.

Ciekawostki: Leptospermum pospolicie nazywane są drzewami herbacianymi, ale nie są spokrewnione z herbatą. Nazwa ta powstała, gdy Cook i jego załoga używała aromatycznych liści gatunków z tego rodzaju do parzenia 'herbaty' po dopłynięciu do Australii i Nowej Zelandii, wierząc, że ochroni ich ona przed szkorbutem.
Drewno manuki jest wytrzymałe i twarde, często wykorzystuje się je do robienia trzonków narzędzi.
Dym z palonego drewna Manuka nadaje charakterystyczny smak wędzonemu mięsu i rybom.

Photo:Forest & Kim Starr / CC BY
Rady ogrodnika:
Wymaga słonecznego stanowiska, oraz mało wilgotnej, bądź suchej gleby o lekko kwaśnym odczynie i dobrym drenażu.
Można przycinać w celu nadania kulistego pokroju.
W naszych warunkach klimatycznych roślina polecana do uprawy w pojemnikach, które sezonowo można ustawić na tarasie, patio czy balkonie.W naszej ofercie rośliny o wysokości około 30 cm ukorzenione w 3-litrowych pojemnikach.
Poniżej przykładowa sadzonka w marcu.