Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

Melisa lekarska VARIEGATA w doniczce Melissa officinalis /C2

Dostępność:

Ozdobna i lecznicza...

Melisa lekarska VARIEGATA

Melissa officinalis

Melisa lekarska jest wieloletnią byliną śródziemnomorską uprawianą od średniowiecza w przyklasztornych ogrodach.

Roślina ma krzaczasty pokrój; dorasta do 50-80 cm.

Liście są jajowate, ząbkowate, biało-zielone, a przy dotknięciu rozsiewają delikatny, cytrynowy aromat.

Kwitnie od lipca do sierpnia na biało.

Melisa zawiera liczne olejki eteryczne i garbniki.

Świeże liście melisy nadają się na aromatyczną herbatkę. W tym celu należy zbierać wierzchołki pędów z kilkoma parami listków. Można dodać do naparu kilka kwiatów lawendy lub gałązki macierzanki. Na herbatkę nadają się suszone liście. Napar to stary środek leczniczy o działaniu uspokajającym i rozluźniającym, stosowany też jako dodatek do kąpieli.

Do suszenia liście i pędy melisy najlepiej zbierać w czerwcu lub w lipcu, jeszcze przed kwitnieniem. Gałązki rozkłada się cienką warstwą na kartonie i suszy w cieniu. Do przyrządzania naparów przechowywać w szczelnie zamykanym słoju.

Świeże liście melisy można także zamrozić. Mrożone zachowują bardziej intensywny aromat niż suszone i dlatego lepiej nadają się na przyprawę. W kuchni mogą być wykorzystane jako dodatek do sałatek lub przybranie do deserów, sałatek owocowych, kruszonów i likierów. Doskonałym pomysłem jest także zamrażanie świeżych listków melisy w kostkach lodu, które stają się wtedy wyśmienitym, aromatycznym dodatkiem do zimnych napojów.

Bylina nadaje się do uprawy w ogrodach rustykalnych, skalnych, żwirowych i ziołowych, także w kompozycjach z innymi bylinami czy roślinami sezonowymi.

Brak ogródka nie jest przeszkodą dla uprawiania melisy. W obszernym naczyniu lub skrzynce balkonowej, także można ją uprawiać i zimować w chłodnym, jasnym pomieszczeniu - wtedy roślina zachowa liście, które umiarkowanie można zbierać także zimą. Natomiast przechowywana w chłodnym i ciemnym miejscu, po uprzednim silnym skróceniu pędów późną jesienią, roślina przejdzie okres spoczynku i po wyniesieniu w marcu do światła i regularnym podlewaniu wypuści nowe pędy. Melisę z uprawy doniczkowej można także przezimować w ogrodzie. W tym przypadku donicę należy wkopać w ziemię i okryć roślinę ściółką z liści.

 

Rady ogrodnika:

- bylina wieloletnia, bardzo łatwa w uprawie,

- posadzić na stanowisku słonecznym lub półcienistym,

- preferuje podłoże przepuszczalne, humusowe, umiarkowanie wilgotne; gleby ciężkie przed posadzeniem trzeba rozluźnić piaskiem,

- wiosną zbyt rozrośnięte byliny można nisko przycinać,

- odporna na mróz.

 

W naszej ofercie sadzonki melisy lekarskiej ukorzenione w doniczkach 2-litrowych.