Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Pełzająca sosna truskawkowa Microcachrys tetragona /C2 *T29

Dostępność:
KOLEKCJA LIMITOWANA
Cena netto: 164,81 zł / szt. 178,00 zł / szt.

Pełzająca sosna truskawkowa...

Microcachrys tetragona

Jest to intrygująca roślina reliktowa, która była szeroko rozpowszechniona w przeszłości, ale obecnie jest rzadko spotykana. To przedstawiciel tak zwanej flory antarktycznej.

Jest endemiczna dla zachodniej Tasmanii, gdzie jest niskim, zimozielonym krzewem rosnącym do 1 m wysokości na dużych wysokościach. Pochodzące z górzystych regionów w Tasmanii w Australii zapisy kopalne wskazują, że istnieje ona już od ponad pięćdziesięciu milionów lat.

Ma pełzający pokrój z pofalowanymi gałęziami o długości 40-100 cm i z małymi, grubymi, nakładającymi się, przypominającymi łuskę liśćmi ułożonymi w czterech rzędach wzdłuż gałęzi, co daje kwadratowy przekrój łodygi.

Photo:Mnyberg [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  Małe, ale rzucające się w oczy męskie i żeńskie kwiaty znajdują się na końcach łodyg. Szyszki męskie i żeńskie występują na oddzielnych gałęziach tej samej rośliny. Szyszki męskie o długości około 2 mm z 20 lub więcej pręcikami. Stożki żeńskie zaokrąglone lub jajowate, o długości 6-8 mm, mięsiste i jaskrawoczerwone, dojrzałe wyglądem przypominają owoce morwy.

 Pełzająca sosna truskawkowa ma bardzo trafną nazwę, dojrzałe jej szyszki żeńskie przypominają bardziej owoce okrytozalążkowe niż szyszki iglaste.

Photo:Mnyberg [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Można ją sadzić w scenerii skalnej i pozostawić do naturalnego rozrośnięcia się między skałami lub przycinać w razie potrzeby.

W naszych warunkach klimatycznych dorośnie do 30 cm wysokości i około 60 cm średnicy.

 Jest to gatunek alpejski, najlepiej rosnący na wysokości powyżej 1000 m.

Jej wyjątkowy wygląd sprawia, że stała się czymś w rodzaju ogrodniczej ciekawostki, szczególnie wśród tych, którzy lubią uprawiać ogrodnictwo skalne.

 

Photo:Alisterhaz [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Rady ogrodnika:

Microcachrys tetragona najlepiej rośnie w dobrze przepuszczalnej glebie bogatej w substancje organiczne, takie jak torf i wymaga dużej ilości wody.

 Chociaż rośnie w pełnym słońcu w rodzinnej Tasmanii, utrata roślin w Australijskich Narodowych Ogrodach Botanicznych podczas bardzo gorącego i suchego lata sugeruje, że lekki cień jest bardziej odpowiedni na niższych wysokościach.

Gatunek ten jest odporny na mróz przynajmniej do -10'C.

 

W naszej ofercie rośliny ukorzenione w pojemnikach o średnicy 14 cm, mają wysokość około 15 cm.

Poniżej przykładowa sadzonka w marcu.