Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

Morela japońska DAWN Chińska śliwka Prunus mume C5/100-120cm

Dostępność:
JEST DOSTĘPNA
Cena netto: 69,44 zł / szt. 75,00 zł / szt.

Urocza...

Morela japońska in. Chińska śliwka

Prunus mume

To niewielkie drzewko o oliwkowozielonych pędach i ślicznych, migdałowo pachnących kwiatach jest blisko spokrewnione z morelą.

Uprawiane w Chinach od około 1500 lat! Wieki temu trafiło do Japonii, gdzie szybko zdobyło dużą popularność, a obecnie jest jednym z podstawowych gatunków bonsai. Szczególną uwagę zwraca podczas kwitnienia. Barwny aspekt wiosenny od stuleci był inspiracją dla chińskich i japońskich malarzy.

W stanie naturalnym można go znaleźć w rzadkich lasach, po bokach strumieni, na zalesionych zboczach wzdłuż szlaków i gór na wysokościach do 1700–3100 metrów.

W Polsce bardzo rzadko spotykane.

Foto: Wikimedia Fg2 [Domena publiczna Domena]

Należy do najwcześniej kwitnących drzew, kwiaty pojawiają się przed młodymi liśćmi, są jadalne.

Foto:Wang leon z Nanjing, Chiny [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

Delikatnie pachnące, białe, różowe lub czerwone kwiaty (w zależności od odmiany) zebrane są w małe grona wzdłuż całej długości gałęzi. Ukazują się wczesną wiosną, po czym przekształcają się w podobne do moreli owoce. Owoce zaokrąglone, małe, żółte lub żółtozielone, kwaśne.

W kuchni chińskiej, japońskiej i koreańskiej owoce drzewa wykorzystywane są w sokach, jako dodatek do alkoholu, jako marynata i sosy do różnych dań orientalnych. Są również stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej i traktowane jak zdrowa żywność w krajach Azji Wschodniej. W Korei zarówno kwiaty, jak i owoce są używane do przygotowywania herbaty. 

 W Japonii robi się orzeźwiający napój z zielonych owoców, słodki i pikantny, schłodzony cieszy się powodzeniem latem.

 Kora czerwonobrązowa, u starszych okazów pokryta bruzdami. Liście zaostrzone o długości do 10 cm, drobno piłkowane.

Pokrój drzewiasty z kulistą koroną, drzewko osiąga wysokość około 2-4 metrów.

Zapylanie - owadopylne, wystarczy jedna roślina dla owocowania.

Foto: Manseok Kim [CC0]

  Warto wiedzieć, że... w 1964 roku parlament Tajwanu nadał Prunus Mume status kwiatu państwowego. Z tego względu na samolotach linii China Airlines widnieje symbol tego kwiatu. Symboliczny wizerunek kwiatu moreli znajduje się też na dolarach tajwańskich.

Kwiat moreli jest postrzegany jako symbol zimy i zwiastun wiosny. Kwiaty są tak uwielbiane, ponieważ emanują eteryczną elegancją, podczas gdy ich zapach subtelnie przenika powietrze bardzo wczesną wiosną. Kwiat moreli japońskiej symbolizuje wytrwałość i nadzieję, a także piękno, czystość i przemijalność życia.

Japońska tradycja utrzymuje, że drzewko moreli japońskiej działa jak ochronny urok przed złem, więc jest tradycyjnie sadzone w północno-wschodniej części ogrodu, z którego uważa się, że zło nadchodzi. Jedzenie marynowanych owoców na śniadanie ma również powstrzymać nieszczęście.

Foto:吉 田宅 浪 [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Rady ogrodnika:

Wybierz  stanowisko półcieniste albo w pełnym słońcu, najlepiej osłonięte.
Posadź w żyznej, przepuszczalnej glebie.
Mrozoodporne do około -15'C; radzę uprawiać w najcieplejszych rejonach naszego kraju. Szczególną troską trzeba otoczyć młode egzemplarze, ale niezwykła ich uroda warta jest zachodu i troskliwego okrywania rośliny na zimę.

Nadaje się do uprawy w pojemnikach, które na zimę należy zabrać do zimnego pomieszczenia.

 

  W naszej ofercie krzewy o wysokości ok. 100-120 cm ukorzenione w 5-litrowych pojemnikach.