Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

Morwa karłowa FULL SEASONS Morus C2/1m

Dostępność:

Karłowa...

Morwa FULL SEASONS

Morus 

Ta nowa, obficie owocująca morwa - to świetna alternatywa do małych ogrodów, gdyż charakteryzuje się niskim, gęstym i zwartym pokrojem.

To małe drzewko lub krzew; rośnie powoli, dorasta do 2-2,5 m wysokości.

Kwitnie intensywnie w maju lub czerwcu.

Ciemne, smaczne, ciemnofioletowe owoce dojrzewają w czerwcu.

Jest wspaniałym drzewkiem zarówno ozdobnym, jak i użytkowym. Jej niewielkie wymagania sprawią, że każdy amator ogrodnictwa poradzi sobie z jej uprawą, ponadto duży plon sprawia, że ten gatunek jest atrakcyjny. 

Odmiana jednopienna (na jednej roślinie są kwiaty męskie i żeńskie).


 Warto wiedzieć, że... owoce zawierają cukry, takie jak fruktoza i glukoza, kwasy (cytrynowy, jabłkowy) karoteny, witaminę C, witaminy z grupy B, kwas foliowy. To również źródło antocyjanów, pektyn i soli mineralnych.

Z owoców robi się syropy, soki, kompoty, wino. W lecznictwie owocom przypisuje się właściwości łagodzenia bólów gardła, pomocne są przy kaszlu.

  Nalewka na liściach morwy to specyfik przeciwgorączkowy, który zalecany jest przy grypie, anginie i zwykłym przeziębieniu. Liście morwy, po ususzeniu stosuje się w schorzeniach trzustki i przy biegunce. Zawierają garbniki i składniki mineralne- głównie wapń.

 Nadaje się znakomicie do małych i średnich ogrodów, można ją prowadzić w formie miniaturowego drzewka bonsai, gdyż może być dowolnie formowana.

Sprawdzi się też w nasadzeniach żywopłotowych, w kompozycjach z innymi krzewami ozdobnymi, czy jagodowymi, np. aronią, różą pomarszczoną, rokitnikiem, jagodą kamczacką, czarnym bzem, czy świdośliwą.

Rady ogrodnika:

Morwa rośnie na prawie każdym gruncie, z wyjątkiem kamienistych i bagiennych, ale preferuje gleby urodzajne, żyzne, bogate w składniki pokarmowe i średnio wilgotne, doskonale czuje się na lessach oraz glebach piaszczystych.

Jest odporna na susze.

Może być prowadzona w formie małego drzewka lub krzewu.

Cięcie korekcyjne (w razie potrzeby) najlepiej wykonywać wiosną.

Roślina odporna na mrozy, ale młode egzemplarze profilaktycznie zabezpiecz na pierwsze 2-3 zimy, owijając je np. włókniną.

 

W naszej ofercie rośliny ukorzenione w pojemnikach 2-litrowych, mają wysokość ok. 1 m.