Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Morwa CZARNA Morus nigra C2/60-80cm *T15

Dostępność:
JEST DOSTĘPNA
Cena netto: 14,81 zł / szt. 16,00 zł / szt.

Morwa czarna

Morus nigra

Ojczyzną tej rośliny są Chiny.

Morwa czarna to drzewo, które dorasta do 5-8 m wysokości o gęstej, a zarazem kulistej i nisko ugałęzionej koronie. Jest wspaniałym drzewkiem zarówno ozdobnym, jak i użytkowym.
Jej niewielkie wymagania sprawią, że każdy amator ogrodnictwa poradzi sobie z jej uprawą, ponadto duży plon sprawia, że ten gatunek jest atrakcyjny.

Odmiana jednopienna (na jednej roślinie są kwiaty męskie i żeńskie). Kwitnie intensywnie w maju lub czerwcu.

Owoce tej morwy są bardzo smaczne, słodkokwaskowate, dojrzewają w lipcu/sierpniu, podobne są do maliny, osiągają długość do 4 cm, są czerwonoczarne i niezwykle soczyste.

Zawierają cukry, takie jak fruktoza i glukoza, kwasy (cytrynowy, jabłkowy) karoteny, witaminę C, witaminy z grupy B, kwas foliowy. To również źródło antocyjanów, pektyn oraz soli mineralnych. Z owoców robi się syropy, soki, kompoty, wino.

W lecznictwie owocom przypisuje się właściwości łagodzenia bólów gardła, pomocne są przy kaszlu.

Nalewka na liściach morwy to specyfik przeciwgorączkowy, który zalecany jest przy grypie, anginie i zwykłym przeziębieniu.

Liście morwy, po ususzeniu stosuje się w schorzeniach trzustki i przy biegunce. Zawierają garbniki i składniki mineralne, głównie wapń.

Ze względu na niewielkie rozmiary - nadaje się znakomicie do małych ogrodów oraz jako miniaturowe drzewko bonsai, gdyż może być dowolnie formowana. Ponadto morwę można uprawiać jako oryginalny żywopłot - bardzo łatwo się formuje i szybko zagęszcza.

Rady ogrodnika:

Morwa rośnie na prawie każdym gruncie, z wyjątkiem kamienistych i bagiennych, ale preferuje gleby urodzajne, żyzne, bogate w składniki pokarmowe i średnio wilgotne, doskonale czuje się na lessach oraz glebach piaszczystych.

Można przycinać w marcu.

Gatunek jest bardzo odporny na mrozy.

 

W naszej ofercie rośliny ukorzenione w pojemnikach 2-litrowych, mają wysokość 40-60 cm.