Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Ruszczyk kolczasty Myszopłoch ciernisty Ruscus aculeatus C2/15-20cm *G

Dostępność:
KOLEKCJA LIMITOWANA
Cena netto: 60,19 zł / szt. 65,00 zł / szt.
Leczniczy i dekoracyjny...
Myszopłoch ciernisty

Ruszczyk kolczasty Ruscus aculeatus

Rodzaj występujący w rejonie Morza Śródziemnego, na Maderze i Azorach ozdobny z liści i owoców oraz znany z właściwości leczniczych.

 
Lśniące, czerwone owoce.
 


To mocna, wzniesiona, zimozielona krzewinka.Jej liście to w rzeczywistości silnie zmodyfikowane, spłaszczone pędy.
Ukazujące się wiosną drobne, gwiazdkowate, zielonkawe kwiatki po zapyleniu przekształcają się w jaskrawoczerwone jagody, które umiejscowione są u nasady liści.
 

 
Owoce ukazują się zarówno na roślinach męskich, jak i żeńskich, są mięsiste i okazałe; dojrzewają we wrześniu i pozostają na roślinie przez zimę.Krzew dorasta do 60 cm wysokości i około 100 cm szerokości.Warto wiedzieć, że: myszopłoch ciernisty, to roślina lecznicza; surowcem leczniczym są kłącza zbierane jesienią i pędy zielne.
Lecznicze, wręcz cudowne właściwości rośliny znane są już od średniowiecza. Stosowany jest w medycynie niekonwencjonalnej w wielu krajach.
Jest składnikiem wielu kosmetyków, gdyż zbawiennie działa na cerę, czyni cuda.

Polska nazwa ruszczyka - myszopłoch kolczasty, nawiązuje do przekonania, że roślina ta ma zdolność odstraszania myszy, a odwołuje się do starego i skutecznego zwyczaju układania między mięsem gałązek ruszczyka. Również jego włoska nazwa pungitopo (żądło na myszy) nawiązuje do tej właściwości ruszczyka. We Włoszech był on zawieszany miedzy suszonym mięsem w celu odstraszenia myszy.

Ruszczyk jest też stosowany w kuchni, młode pędy, ścinane wiosną, służą do przyrządzania potraw, podobnie jak szparagi (dawna przynależność do szparagowatych). Ten zimozielony krzew zimą dostarcza pięknych ciemnozielonych gałązek, które stanowią doskonałą dekorację na Boże Narodzenie.


 
Rady ogrodnika:
- rośliny mało wymagające, tolerujące stanowiska zarówno w pełnym słońcu, jak i zacienieniu, każdą glebę, jeśli nie jest zalewana.
W naszych warunkach na zimę okrywać lub uprawiać w donicach, które przechowywać w pomieszczeniach o dodatniej temperaturze.


W naszej ofercie rośliny o wysokości ok. 15-20 cm ukorzenione w 2-litrowych pojemnikach.
Poniżej przykładowa sadzonka we wrześniu.