Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Niepokalanek korzenny DELTA BLUES Vitex agnus-castus C6/50cm

Dostępność:
W OFERCIE WIOSNA 2021

Pieprz mnisi...

Niepokalanek korzenny DELTA BLUES

Vitex agnus-castus

Nowa odmiana wyhodowana w Gruzji o większych kwiatach i gęstym pokroju.

To cenny, ale rzadko spotykany, kulisty krzew lub małe drzewko o wzniesionych, zdrewniałych pędach dorastający do 2-4 m wysokości. 

Od późnego lata do jesieni rozkwitają gęste, wzniesione grona do 20-30 cm długości atrakcyjnych, silnie pachnących, lawendowych kwiatów. Po zapyleniu przekształcają się w małe, purpurowe mięsiste owoce-pestkowce o średnicy 3-5 milimetrów. Liście również bardzo dekoracyjne, dłoniaste, aromatyczne, ciemnozielone, a spodem szaro omszone.

Oprócz walorów ozdobnych niepokalanek znajduje zastosowanie w kuchni jako wartościowa przyprawa oraz w medycynie naturalnej jako cenne ziele.

Drobne kuliste owoce niepokalanka są używane w kuchni jako ostra przyprawa dodawana do mięs, stąd pochodzi też inna nazwa tego ziela- niepokalanek pieprzowy.

Suszone jagody niepokalanka zebrane jesienią i wysuszone w temperaturze pokojowej mają zastosowanie jako substytut pieprzu. Dużą wartość kulinarną stanowią w mieszankach przypraw stosowanych do grillowanego czy smażonego mięsa.

Roślina ta należy do grupy ziół silnie oddziałujących na układ hormonalny człowieka. Na preparaty z niepokalanka silnie reaguje przysadka mózgowa, która odpowiedzialna jest między innymi za wydzielanie żeńskich hormonów płciowych. Z tego względu zioło to stosuje się przeważnie u kobiet przechodzących klimakterium. Z owoców sporządzany jest wyciąg płynny i suchy.

Ciekawostka: Indyjscy mnisi codziennie zjadali pojedyncze ziarna czarnego pieprzu, które były źródłem ich niewiarygodnej wytrzymałości i energii .

Sekrety uprawy:

Nie ma specjalnych wymagań uprawowych, ale najlepiej rośnie na glebach kwaśnych w miejscach osłoniętych od wiatru i na stanowiskach słonecznych.
Przed zimą należy zabezpieczyć nasadę krzewu kopcem z kory, torfu lub liści.

Uwaga: Późno rozpoczyna wegetację wiosną - czekać cierpliwie, nie stresować się !

Ze względu na piękny, kulisty pokrój niepokalanek może być wyeksponowany jako soliter, ale ciekawie prezentuje się też w szpalerach i w zaroślach mieszanych. Doskonale nadaje się do prowadzenia w formie małego drzewka oraz do sadzenia w pojemnikach i donicach na balkonach i tarasach.

W naszej ofercie rośliny o wysokości około 50 cm w 6-litrowych pojemnikach.

Poniżej przykładowa sadzonka w sierpniu.