Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Niepokalanek korzenny Vitex agnus castus latifolia Pieprz mnisi C3/20-30cm *T21

Dostępność:

Pieprz mnisi...

Niepokalanek korzenny łac.  Vitex agnus Castus latifolia

Drobne kuliste owoce niepokalanka są używane w kuchni jako ostra przyprawa dodawana do mięs, stąd pochodzi też inna nazwa tego ziela- niepokalanek pieprzowy.

To cenny, ale rzadko spotykany, kulisty krzew lub małe drzewko o wzniesionych, zdrewniałych pędach dorastający w naszych warunkach do 1-2 m wysokości.

Pochodzi z południowej Europy i zachodniej Azji.

Od późnego lata do jesieni rozkwitają gęste, wzniesione grona do 20-30 cm długości atrakcyjnych, silnie pachnących, lawendowych kwiatów.Po zapyleniu przekształcają się w małe, purpurowe mięsiste owoce-pestkowce o średnicy 3-5 milimetrów.
Liście również bardzo dekoracyjne, dłoniaste, aromatyczne, ciemnozielone, a spodem szaro omszone.

Oprócz walorów ozdobnych niepokalanek znajduje zastosowanie w kuchni jako wartościowa przyprawa oraz w medycynie naturalnej jako cenne ziele.

Suszone jagody niepokalanka zebrane jesienią i wysuszone w temperaturze pokojowej mają zastosowanie jako substytut pieprzu. Dużą wartość kulinarną stanowią w mieszankach przypraw stosowanych do grillowanego czy smażonego mięsa.

Roślina ta należy do grupy ziół silnie oddziałujących na układ hormonalny człowieka. Na preparaty z niepokalanka silnie reaguje przysadka mózgowa, która odpowiedzialna jest między innymi za wydzielanie żeńskich hormonów płciowych. Z tego względu zioło to stosuje się przeważnie u kobiet przechodzących klimakterium. Z owoców sporządzany jest wyciąg płynny i suchy.

Ciekawostka: Indyjscy mnisi codziennie zjadali pojedyncze ziarna czarnego pieprzu, które były źródłem ich niewiarygodnej wytrzymałości i energii.

Rady ogrodnika:

Nie ma specjalnych wymagań uprawowych, ale najlepiej rośnie na glebach kwaśnych w miejscach osłoniętych od wiatru i na stanowiskach słonecznych.
Przed zimą należy zabezpieczyć nasadę krzewu kopcem z kory, torfu lub liści.

Uwaga: Późno rozpoczyna wegetację wiosną - czekać cierpliwie, nie stresować się...

Ze względu na piękny, kulisty pokrój niepokalanek może być wyeksponowany jako soliter, ale ciekawie prezentuje się też w szpalerach i w zaroślach mieszanych. Doskonale nadaje się do prowadzenia w formie małego drzewka oraz do sadzenia w pojemnikach i donicach na balkonach i tarasach.

W naszej ofercie rośliny ukorzenione w pojemnikach 3-litrowych, mają wysokość około 30 cm.