Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

32 20 10 563

Oczar karłowy QUASIMODO wiosenny Hamamelis vernalis 40cm/C5-misa

Dostępność:

Unikatowy - kompaktowy...

Oczar wiosenny QUASIMODO

Hamamelis vernalis

Bardzo wartościowa, karłowa odmiana oczaru ozdobna z delikatnie pachnących, miedzianożółtych kwiatów drobniejszych niż u gatunku, śliwkowobordowych liści wiosną, a jesienią ciepłych kolorów: pomarańczy i złota.

Ten zwany również orzechem czarnoksięskim krzew ma kulisty pokrój, dorasta tylko do 1 metra wysokości i podobnej szerokości. Sprawdzi się więc w kompozycjach nawet w małych ogrodach.

To niezwykle dekoracyjny krzew rzadko spotykany w naszych ogrodach, a szkoda, bo nie sprawia trudności w uprawie i kwitnie o nietypowej porze roku, ...bo przy sprzyjającej pogodzie nawet już zimą - z tego też względu powinien zagościć u nas na dłużej.Jego urokliwym atutem są kwitnące wśród nagich gałązek pazurkowate, miedzianożółte, a na dodatek pachnące kwiaty, po nich rozwijające się wiosną młode listki w śliwkowym kolorze oraz wybarwiające się w ciepłych odcieniach jesienią liście.

 

 Oczary rozkwitają późną zimą i kwitną sukcesywnie do wiosny.

Kwiaty oczarów wytrzymują mrozy do - 12 stopni C. Przy mroźnej pogodzie płatki zwijają się do środka, a rozwijają ponownie przy dodatniej temperaturze. Czynność ta może być kilkakrotnie powtarzana przez roślinę.

 Ozdobne są również owoce, które dojrzewają dopiero jesienią następnego roku, gwałtownie pękając po dojrzeniu i wyrzucając czarne, błyszczące nasiona na odległość nawet kilku metrów.

Idealnym miejscem pod uprawę karłowych oczarów są stanowiska przy ścieżkach, patiach, w ogrodach skalnych czy przy domach. W tych miejscach staną się bowiem prawdziwą, zwracającą uwagę pachnącą ozdobą.

Stosowane są do nasadzeń pojedynczych oraz w grupach, w kompozycji z innymi krzewami o kontrastowym zabarwieniu liści np. bordowym lub czerwonym. Piękne, mieszane zarośla powstają z bordową pęcherznicą, perukowcem, pięknotką, czy krzewuszkami o kolorowych liściach.

Rady ogrodnika:

- preferują stanowisko osłonięte od wiatru, słoneczne lub półcieniste,

- należą do roślin mrozoodpornych, niemniej jednak młode egzemplarze są wrażliwe na wiosenne przymrozki, pamiętajmy więc o zabezpieczeniu ich wczesną wiosną w mroźne dni. Starsze okazy dobrze czują się i radzą sobie w naszym klimacie, z wiekiem zyskując całkowitą mrozoodporność.

- najlepiej rosną na glebie żyznej, przepuszczalnej, wilgotnej i lekko kwaśnej.

- należą do roślin mało wymagających, uprawa nie nastręczy nam problemów.

- cięcie oczarów sprowadza się do usuwania chorych, martwych, czy uszkodzonych pędów,

  - przycinanie przyrostów zaraz po kwitnieniu od drugiego roku po posadzeniu, pozwoli nam na uzyskanie bardziej rozgałęzionych, kępiastych roślin.Oferowane sadzonki mają wysokość ok. 40 cm, ukorzenione są w 5-litrowych misach.

Poniżej przykładowa roślina we wrześniu.