Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

32 20 10 563

Oczar pośredni ORANGE PEEL Hamamelis x intermedia

Dostępność:

Kolor i zapach zimą

Oczar pośredni ORANGE PEEL

Hamamelis x intermedia

 Pachnąca odmiana o pomarańczowo-żółtych, pazurkowatych kwiatach zimą i efektownych kolorach liści jesienią.

 

To niezwykle dekoracyjny krzew, rzadko spotykany w naszych ogrodach, a szkoda, bo nie sprawia trudności w uprawie i kwitnie o nietypowej porze roku, ...bo zimą, z tego też względu powinien zagościć u nas na dłużej.

 
Jego urokliwym atutem są kwitnące wśród nagich gałązek pazurkowate, pachnące, żółto-pomarańczowe kwiaty, oraz złocistopomarańczowo wybarwiające się jesienią liście. Odmiana ta rozkwita od stycznia i kwitnie sukcesywnie do marca.

 Kwiaty oczarów wytrzymują mrozy do - 12 stopni C. Przy mroźnej pogodzie płatki zwijają się do środka, a rozwijają ponownie przy dodatniej temperaturze.

 Czynność ta może być kilkakrotnie powtarzana przez roślinę.

 

  Ozdobne są również owoce, które dojrzewają dopiero jesienią następnego roku, gwałtownie pękając po dojrzeniu i wyrzucając czarne, błyszczące nasiona na odległość nawet kilku metrów.

 
Ten zwany również orzechem czarnoksięskim krzew jest długowieczny. 

Ma wachlarzowaty pokrój i dorasta od 3 metrów wysokości i 2 metrów szerokości, przyrost roczny to około 20 centymetrów.

 Z uwagi na swoje właściwości lecznicze nazywany bywa "Złotem Indian".


Jest silnym środkiem o działaniu ściągającym, przeciwkrwotocznym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym.

 

Idealnym miejscem pod uprawę oczarów są stanowiska przy ścieżkach, patiach, czy domach. W tych miejscach staną się, bowiem prawdziwą, zwracającą uwagę pachnącą ozdobą. Żółte odmiany oczarów efektownie prezentują się na tle zimozielonych iglaków. Stosowane są do nasadzeń pojedyńczych oraz w grupach, w kompozycji z innymi krzewami o kontrastowym zabarwieniu liści np. bordowym lub czerwonym.Mogą pełnić również funkcję  wysokich parawanów osłaniających nasz ogród od ulicy i sąsiadów, dając tym samym wspaniałe tło dla  barwnych kompozycji kolorystycznych.

Piękne, mieszane zarośla powstają z bordową pecherznicą, pięknotką, czy krzewuszkami o kolorowych liściach.

 

Warunki uprawy;

- preferują stanowisko osłonięte od wiatru, słoneczne lub półcieniste,

 - należą do roślin mrozoodpornych, niemniej jednak młode egzemplarze są wrażliwe na wiosenne przymrozki, pamiętajmy więc o zabezpieczeniu ich  wczesną wiosną w mroźne dni. Starsze okazy dobrze czują się i radzą sobie w naszym klimacie, z wiekiem zyskując całkowitą mrozoodporność.

 - najlepiej rosną na glebie żyznej, przepuszczalnej, wilgotnej i lekko kwaśnej.


 - należą do roślin mało wymagających, uprawa nie nastręczy nam problemów.


- cięcie oczarów sprowadza się do wycinania odrostów korzeniowych oraz usuwania chorych, martwych, czy uszkodzonych pędów, 

 - przycinanie przyrostów zaraz po kwitnieniu od drugiego roku po posadzeniu, pozwoli nam na ograniczenie wielkości krzewów i uzyskanie bardziej  rozgałęzionych roślin.

  

Oferowane sadzonki mają wysokość 40-50 cm, ukorzenione są w pojemnikach 2-litrowych.