Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

Oczar płaczący PENDULUM Hamamelis C7,5/80-100cm

Dostępność:

Unikatowy - płaczący...

Oczar japoński 'PENDULUM'

Hamamelis 

Bardzo wartościowa odmiana ozdobna z pachnących, żółtych kwiatów, rzadko spotykanej u gatunku formy płaczącej, a jesienią uderzających kolorów: czerwieni, pomarańczy i złota.

To niezwykle dekoracyjny krzew, rzadko spotykany w naszych ogrodach, a szkoda, bo nie sprawia trudności w uprawie, ma parasolowaty, płaczący pokrój i kwitnie o nietypowej porze roku ...bo zimą, z tego też względu powinien zagościć u nas na dłużej.

Jego urokliwym atutem są kwitnące wśród nagich gałązek pazurkowate, żółte, a na dodatek pachnące kwiaty, po nich rozwijające się świeżozielone listki, a  jesienią wybarwiające się w gorących odcieniach.

Oczary rozkwitają późną zimą i kwitną sukcesywnie do wiosny. Kwiaty oczarów wytrzymują mrozy do - 12 stopni C. Przy mroźnej pogodzie płatki zwijają się do środka, a rozwijają ponownie przy dodatniej temperaturze. Czynność ta może być kilkakrotnie powtarzana przez roślinę.

Ozdobne są również owoce, które dojrzewają dopiero jesienią następnego roku, gwałtownie pękając po dojrzeniu i wyrzucając czarne, błyszczące nasiona na odległość nawet kilku metrów.


Ten zwany również orzechem czarnoksięskim krzew jest długowieczny. Ma płaczący pokrój, dorasta do 2-4 metrów wysokości, ale docelowa wysokość może być regulowana poprzez odpowiednie prowadzenie drzewka przy paliku.

Z uwagi na swoje właściwości lecznicze nazywany bywa "Złotem Indian". Jest silnym środkiem o działaniu ściągającym, przeciwkrwotocznym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym.

Idealnym miejscem pod uprawę oczarów są stanowiska przy ścieżkach, patiach, czy domach. W tych miejscach staną się, bowiem prawdziwą, zwracającą uwagę pachnącą ozdobą. Żółte odmiany oczarów efektownie prezentują się na tle zimozielonych iglaków. Stosowane są do nasadzeń pojedyńczych oraz w grupach, w kompozycji z innymi krzewami o kontrastowym zabarwieniu liści np. bordowym lub czerwonym.

Warunki uprawy:

- preferują stanowisko osłonięte od wiatru, słoneczne lub półcieniste,

- należą do roślin mrozoodpornych, niemniej jednak młode egzemplarze są wrażliwe na wiosenne przymrozki, pamiętajmy więc o zabezpieczeniu ich wczesną wiosną w mroźne dni. Starsze okazy dobrze czują się i radzą sobie w naszym klimacie, z wiekiem zyskując całkowitą mrozoodporność.

- najlepiej rosną na glebie żyznej, przepuszczalnej, wilgotnej i lekko kwaśnej,

- należą do roślin mało wymagających, uprawa nie nastręczy nam problemów,

- przycinanie przyrostów zaraz po kwitnieniu od drugiego roku po posadzeniu, pozwoli nam na ograniczenie wielkości krzewów i uzyskanie bardziej rozgałęzionych roślin o ciekawej, parasolowatej formie,

- to bardzo odporne na choroby i uszkodzenia przez szkodniki rośliny. Jeżeli latem liście zwijają się i zwieszają w dół, jest to oznaką niedostatecznej wilgotności podłoża. Rośliny należy niezwłocznie obficie podlać, a podłoże wyściółkować grubą warstwą kory, aby zapobiec nadmiernemu odparowywaniu wody.

 

W naszej ofercie rośliny o wysokości około 80-100 cm ukorzenione w 7,5-litrowych pojemnikach.

Poniżej przykładowa sadzonka w kwietniu.