Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

Oczar wiosenny AMETHYST Hamamelis vernalis C5/40-60cm

Dostępność:

O fioletowych kwiatach...

Oczar wiosenny AMETHYST

Hamamelis vernalis

Bardzo wartościowa kolorystycznie odmiana wyselekcjonowana spośród siewek przez Tima Brotzmana w latach 80-tych ubiegłego wieku w Madison (Ohio, USA), nazwana przez Dona Shadow'a w 2003. To zapewne krzyżówka odmiany H. x intermedia i H. vernalis Sandra.

Płatki oryginalne jeżeli chodzi o kolorystykę, bo purpurowe z wyraźnym odcieniem fioletu o zdecydowanym zapachu. Kwitnie w połowie zimy.

Dorasta do wysokości 2,5-3 m i szerokości 2,5 m po 10 latach.

To niezwykle dekoracyjny krzew, rzadko spotykany w naszych ogrodach, a szkoda, bo nie sprawia trudności w uprawie i kwitnie o nietypowej porze roku...bo zimą, z tego też względu powinien zagościć u nas na dłużej.

Jego urokliwym atutem są kwitnące wśród nagich gałązek pazurkowate, fioletowo-bordowe, a na dodatek pachnące kwiaty, po nich rozwijające się wiosną młode listki w śliwkowym kolorze oraz wybarwiające się w gorących odcieniach jesienią liście.


Oczary rozkwitają późną zimą i kwitną sukcesywnie do wiosny. Kwiaty oczarów wytrzymują mrozy do - 12 stopni C. Przy mroźnej pogodzie płatki zwijają się do środka, a rozwijają ponownie przy dodatniej temperaturze. Czynność ta może być kilkakrotnie powtarzana przez roślinę.


Ozdobne są również owoce, które dojrzewają dopiero jesienią następnego roku, gwałtownie pękając po dojrzeniu i wyrzucając czarne, błyszczące nasiona na odległość nawet kilku metrów.


Z uwagi na swoje właściwości lecznicze nazywany bywa "Złotem Indian". Jest silnym środkiem o działaniu ściągającym, przeciwkrwotocznym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym.

Idealnym miejscem pod uprawę oczarów są stanowiska przy ścieżkach, patiach, czy domach. W tych miejscach staną się, bowiem prawdziwą, zwracającą uwagę pachnącą ozdobą. Żółte odmiany oczarów efektownie prezentują się na tle zimozielonych iglaków. Stosowane są do nasadzeń pojedynczych oraz w grupach, w kompozycji z innymi krzewami o kontrastowym zabarwieniu liści np. bordowym lub czerwonym.

Mogą pełnić również funkcję wysokich parawanów osłaniających nasz ogród od ulicy i sąsiadów, dając tym samym wspaniałe tło dla barwnych kompozycji kolorystycznych. Piękne, mieszane zarośla powstają z bordową pęcherznicą, perukowcem, pięknotką, czy krzewuszkami o kolorowych liściach.

Warunki uprawy;

- preferują stanowisko osłonięte od wiatru, słoneczne lub półcieniste,

- należą do roślin mrozoodpornych, niemniej jednak młode egzemplarze są wrażliwe na wiosenne przymrozki, pamiętajmy więc o zabezpieczeniu ich wczesną wiosną w mroźne dni. Starsze okazy dobrze czują się i radzą sobie w naszym klimacie, z wiekiem zyskując całkowitą mrozoodporność.

- najlepiej rosną na glebie żyznej, przepuszczalnej, wilgotnej i lekko kwaśnej,

- należą do roślin mało wymagających, uprawa nie nastręczy nam problemów,

- cięcie oczarów sprowadza się do wycinania odrostów korzeniowych oraz usuwania chorych, martwych, czy uszkodzonych pędów,

- przycinanie przyrostów zaraz po kwitnieniu od drugiego roku po posadzeniu, pozwoli nam na ograniczenie wielkości krzewów i uzyskanie bardziej rozgałęzionych roślin,

- to bardzo odporne na choroby i uszkodzenia przez szkodniki rośliny. Jeżeli latem liście zwijają się i zwieszają w dół, jest to oznaką niedostatecznej wilgotności podłoża. Rośliny należy niezwłocznie obficie podlać, a podłoże wyściółkować grubą warstwą kory, aby zapobiec nadmiernemu odparowywaniu wody.

 

W naszej ofercie rośliny o wysokości ok. 40-60 cm ukorzenione w pojemnikach 5-litrowych.

Poniżej przykładowa sadzonka w sierpniu.