Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Oczar wirginijski Hamamelis virginiana C5/40-60cm *20K

Dostępność:

Czarujący zimą...

Oczar wirginijski

Hamamelis virginiana

To niezwykle dekoracyjny krzew, rzadko spotykany w naszych ogrodach, a szkoda, bo nie sprawia trudności w uprawie i kwitnie o nietypowej porze roku, ...bo zimą, z tego też względu powinien zagościć u nas na dłużej.

 

Jego urokliwym atutem są kwitnące wśród nagich gałązek pazurkowate, żółte, a na dodatek pachnące kwiaty, oraz złocisto wybarwiające się jesienią liście.

Oczary rozkwitają jesienią po opadnięciu liści i kwitną sukcesywnie do wiosny. Kwiaty oczarów wytrzymują mrozy do - 12 stopni C. Przy mroźnej pogodzie płatki zwijają się do środka, a rozwijają ponownie przy dodatniej temperaturze. Czynność ta może być kilkakrotnie powtarzana przez roślinę.

 Ozdobne są również owoce, które dojrzewają dopiero jesienią następnego roku, gwałtownie pękając po dojrzeniu i wyrzucając czarne, błyszczące nasiona na odległość nawet kilku metrów.

Ten zwany również orzechem czarnoksięskim krzew jest długowieczny.

Dorasta od 3-5 metrów, przyrost roczny około 20 centymetrów.

 Z uwagi na swoje właściwości lecznicze nazywany bywa "Złotem Indian".

Jest silnym środkiem o działaniu ściągającym, przeciwkrwotocznym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym.


Idealnym miejscem pod uprawę oczarów są stanowiska przy ścieżkach, patiach, czy domach.

W tych miejscach staną się, bowiem prawdziwą, zwracającą uwagę pachnącą ozdobą. Żółte odmiany oczarów efektownie prezentują się na tle zimozielonych iglaków. Stosowane są do nasadzeń pojedynczych oraz w grupach, w kompozycji z innymi krzewami o kontrastowym zabarwieniu liści np. bordowym lub czerwonym.

Mogą pełnić również funkcję  wysokich parawanów osłaniających nasz ogród od ulicy i sąsiadów, dając tym samym wspaniałe tło dla barwnych kompozycji kolorystycznych.

Piękne, mieszane zarośla powstają z bordową pęcherznicą, pięknotką, czy krzewuszkami o kolorowych liściach.

 

Warunki uprawy;

- preferują stanowisko osłonięte od wiatru, słoneczne lub pół cieniste,

 - należą do roślin mrozoodpornych, niemniej jednak młode egzemplarze są wrażliwe na wiosenne przymrozki, pamiętajmy więc o zabezpieczeniu ich wczesną wiosną w mroźne dni. Starsze okazy dobrze czują się i radzą sobie w naszym klimacie, z wiekiem zyskując całkowitą mrozoodporność.


 - najlepiej rosną na glebie żyznej, przepuszczalnej, wilgotnej i lekko kwaśnej.

 
 - należą do roślin mało wymagających, uprawa nie nastręczy nam problemów.

 
- cięcie oczarów sprowadza się do wycinania odrostów korzeniowych oraz usuwania chorych, martwych, czy uszkodzonych pędów, 

 - przycinanie przyrostów zaraz po kwitnieniu od drugiego roku po posadzeniu, pozwoli nam na ograniczenie wielkości krzewów i uzyskanie bardziej rozgałęzionych roślin,

- to bardzo odporne na choroby i uszkodzenia przez szkodniki rośliny. Jeżeli latem liście zwijają się i zwieszają w dół, jest to oznaką niedostatecznej wilgotności podłoża. Rośliny należy niezwłocznie obficie podlać, a podłoże wyściółkować grubą warstwą kory, aby zapobiec nadmiernemu odparowywaniu wody.

 

Oferowane sadzonki mają wysokość 40-60 cm, ukorzenione są w pojemnikach 2-litrowych, jesienią zostały przesadzone do większych donic.