Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Oliwnik baldaszkowaty Elaeagnus umbellata - nasiona 10szt.

Dostępność:

Owocuje co roku...

Oliwnik baldaszkowaty

Elaeagnus umbellata

To efektowny, wysoki krzew lub małe drzewko o oryginalnym pokroju dorastające do 3-4 m wysokości z ażurową, rozłożystą koroną i zwisającymi gałęziami uginającymi się jesienią od ciężaru owoców. Owocuje co roku niezawodnie. Owoce to pestkowce, można je spożywać na świeżo lub w przetworach, są kwaskowato-słodkie, mięsiste, o średnicy do 8 mm. Zaczynają dojrzewać we wrześniu, ale najlepiej smakują pod koniec października.

Liście lancetowate, długie, srebrzystozielone, utrzymują się do późnej jesieni.

Jest rośliną silnie miododajną.

Zakwita w maju, ma żółtawe, pachnące, rurkowate kwiaty.

Nie zebrane owoce zimą są przysmakiem dla wielu gatunków ptaków i stanowią w tym czasie także ozdobę rośliny.

Oliwnik wąskolistny należy do krzewów szybko rosnących, zwłaszcza na glebach żyznych, lecz przepuszczalnych i luźnych. W parkach i zieleńcach należy sadzić w luźnych grupach lub pojedyńczo. Posadzony rzędowo tworzy zwarte, wysokieszpalery, nadaje się więc także do zadrzewień przydrożnych. 

Stosowany do zadrzewiania hałd popiołowych, suchych, piaszczystych zboczy, wyeksploatowanych żwirowni i podobnych nieużytków. Jest również cennym krzewem ozdobnym w zadrzewieniach miejskich i osiedlowych.

Jego srebrnawy kolor uzupełnia się z różami, krzewami o niebieskich kwiatach lub powojnikami. Ciekawie komponuje się w kontrastowych zestawieniach kolorystycznych z krzewami o purpurowym lub żółtym listowiu np. z purpurowym perukowcem lub pecherznicą Luteus.

Rady ogrodnika:

Jest krzewem wybitnie światłożądnym i wymaga pełnego słońca. Wytrzymały na mrozy i bardzo wytrzymały na suszę, mało wymagający w stosunku do gleby. Dobrze rośnie na glebach suchych, piaszczystych, a nawet kamienistych i żwirowatych.

Lubi przycinanie i można go stosować na żywopłoty.

Jest cennym krzewem ozdobnym w zadrzewieniach miejskich i osiedlowych. 

 

Stosowany do zadrzewiania hałd popiołowych, suchych, piaszczystych zboczy, wyeksploatowanych żwirowni i podobnych nieużytków. Odporny na gazy i dymy, utrzymuje się tam, gdzie inne gatunki drzew giną.