Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Ophiopogon planiscapus ‘Black Beard’ PBR czarna trawa /C2

Dostępność:

Najczarniejsza trawa...

Nowa odmiana wyróżniająca się szybkim wzrostem

Ophiopogon planiscapus 'Black Beard'

Nowy Ophiopogon odmiany 'Black Beard' wyróżnia zdecydowanie szybszy wzrost niż gatunku 'Black Dragon' (Niger).

Ceniony jest ze względu na atrakcyjne, długowieczne, zimozielone kępy trawiastych liści wyrastających z podziemnych kłączy.

Nie jest jednak trawą i należy do rodziny liliowatych, a spokrewniony jest z ... konwalią.

 

Ma niezwykle atrakcyjne, błyszczące liście, chyba najczarniejsze spośród wszystkich roślin, i nieznacznie białe lub liliowe kwiatki zakwitające latem, po których pojawiają się bardzo dekoracyjne, turkusowo-czarne owoce.
Jest to roślina okrywowa, tworząca silne kontrasty zwłaszcza z cebulowymi np. zimowitem i krzewami w rodzaju klonów japońskich.
Układa się w piękne wzory z innymi roślinami okrywowymi o kontrastowych kształtach i podobnych kolorach np. z żurawką, lub w odcinających się barwach, łącznie z małymi żółtozielonymi funkiami, liriope Variegata i niskimi trawami jak hakonechloa.

Błyszczące, ciemne liście Ophiopogonu kontrastują również z szro-niebieskimi liśćmi aceny drobnolistnej, szarotki alpejskiej czy srebrzystą jasnotą. Nadaje się na kwietniki i do tworzenia wielkoformatowych dywanów o abstrakcyjnych wzorach !!!


Może być pięknym akcentem kolorystycznym w ogrodach skalnych czy żwirowych, szczególnie na tle jasnego żwirku. Efektownie prezentuje się również wzdłuż ścieżek i na obrzeżach rabat.

Dorasta do 30-50 cm wysokości i podobnej szerokości. Sadzony w różnego rodzaju pojemnikach może być ozdobą balkonu czy tarasu.

Warunki uprawy:

- rośliny są mało wymagające,

- odmiana o bardzo szybkim tempie wzrostu, nie trzeba czekać latami, aby uzyskać pożądany efekt dywanu, rozrasta się, dając zwartą pokrywę gruntu,

- należy sadzić w odstępie co 30 cm,

- rośliny są mrozoodporne w naszych warunkach klimatycznych, ale w bezśnieżne zimy zalecamy okrywanie np. igliwiem; wiosną dobrze jest przyciąć całkowicie lub częściowo przemarznięte liście,

- znoszą zarówno pełne nasłonecznienie, jak i półcień, na stanowisku słonecznym rośliny należy na zimę osłonić siatką cieniującą lub igliwiem, aby nie dopuścić do poparzenia liści przez słońce na przedwiośniu (tak jak u innych roślin zimozielonych),

- lubią lekko wilgotne, przepuszczalne podłoże, ale znoszą też okresowe przesuszenie,

- najlepiej posadzić ok. 2 cm głębiej niż rosły w doniczce.

 

W naszej ofercie rośliny ukorzenione w pojemnikach 2-litrowych.