Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

OREGANO Lebiodka Pospolita Origanum vulgare /C2 *P

Dostępność:
JEST DOSTĘPNA
Cena netto: 9,26 zł / szt. 10,00 zł / szt.
Zioło i roślina lecznicza...
Oregano syn. Lebiodka Pospolita
Origanum vulgare

Nie ma to jak połączyć ładne z pożytecznym i przekształcić słoneczny zakątek ogrodu w idylliczny skarbczyk ziół.

Oregano nie powinno zabraknąć w żadnym ogródku ziołowym, ale można je stosować również jako roślinę okrywową i doniczkową.

Oregano jest wieloletnim, odpornym na chłody ziołem. Ma rozgałęzione łodygi i liście pokryte włoskami. Zioło to kwitnie od lipca do końca września, ma kwiaty fioletowo-różowe. Osiąga wysokość 40-60 cm. Jego smak jest ostry z silnym aromatem przypominającym tymianek.

Jest rośliną leczniczą. Oregano pomaga łagodzić wzdęcia oraz stymuluje przepływ żółci. Jako silny antyseptyk, może być stosowane w leczeniu problemów związanych z układem oddechowym np. w leczeniu kaszlu, zapalenia migdałków, zapalenia oskrzeli, w astmie. Oregano może być stosowane na alergie, goraczkę, kamicę żółciową oraz kolkę żółciową i bakteryjne choroby skóry. Rozcieńczony olej z oregano może być stosowany zewnętrznie w czasie bólów zęba jak również na bolące stawy.

Zastosowanie oregano w kuchni: uważa się, że oregano posiada niezwykłe walory smakowe oraz aromatyczne. Zioło to jest stosowane w potrawach z pomidorami, w pizzach, omletach, w potrawach z makaronów, we włoskich sosach, sałatkach, nadaje się do przyprawiania potraw z owoców morza, do tartych serów, warzyw, zup i mięs.

Świeże liście można zbierać przez całe lato aż do jesieni. Do suszenia ścina się pędy kwitnące na szerokość dłoni nad ziemią, wiąże w pęczki i suszy powieszone w ciemnym miejscu. Suszone pędy przechowuje sie w całości i kruszy dopiero przed dodaniem do potrawy, najlepiej w ostatnich 10 minutach gotowania.
Oliwie z oliwek można nadać smak oregano umieszczając w niej kilka młodych gałązek tego zioła.

Oregano ma również dekoracyjny charakter i pasuje do ogródków skalnych, rabat bylinowych w ogrodach naturalnych, japońskich i rustykalnych na słonecznych stanowiskach. Nadaje się także jako roślina okrywowa lub na pachnące obwódki ścieżek i tarasów.

Roślina miododajna !

Suszone kwiaty i pędy można wykorzystywać do suchych bukietów.

Sadzenie i pielęgnacja:

- zioło to preferuje gleby dobrze odwodnione, lekko zasadowe, ubogie,

- należy unikać nadmiaru wilgoci,

- rozwija swój aromat najlepiej w pełnym słońcu,

- młode roślinki powinny być sadzone na wiosnę lub latem w odległości 30 cm od siebie,

- oregano można uprawiać w kulturach mieszanych; jest dobrym partnerem dla marchwi i warzyw kapustnych,

- wskazane jest przycinanie i formowanie w celu utrzymania zwartego, kulistego pokroju krzewinek,

- bylina mrozoodporna.

 

W naszej ofercie rośliny w pojemnikach 2-litrowych.