Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

Orszelina szara Clethra barbinervis C5/60-80cm

Dostępność:
KOLEKCJA LIMITOWANA
Unikatowa...
Orszelina szara
Clethra barbinervis

Do tej pory znane nam były formy orszeliny niskie, krzaczaste, wolno rosnące.
Cieszymy się, że możemy zaoferować jedną z wyższych odmian o wyjątkowych walorach dekoracyjnych - to bardzo rzadko spotykane w uprawie drzewko.

Ten gatunek z górskich, japońskich lasów może tworzyć małe drzewa dorastające w naszych warunkach do około 3 m wysokości.
W naturze najczęściej rośnie w poszyciu lasów, na suchych, lekko kwaśnych glebach.Wyróżnia się łuszczącą, łaciatą, pomarańczowobrązową korą w starszym wieku.
Ma mocno unerwione liście z krótkimi włoskami wzdłuż nerwów, jesienią wybarwiają się na pomarańczowo.
Atrakcyjne, dzwonkowate, cudnie pachnące kwiaty zjawiają się w rozetach na wierzchołkach pędów latem, zwabiają motyle i pszczoły.

Orszelina szara posiada nieprzeciętną zdolność do akumulowania w liściach obecnego w glebie kobaltu, dlatego polecana jest do sadzenia na tereny skażone.
Odporna na choroby i szkodniki.

To doskonała propozycja do ogrodów przydomowych, sadzona pojedynczo zachwyci o każdej porze roku - nawet zimą za sprawą dekoracyjnej kory.Rady ogrodnika:
- wybierz słoneczne, ewentualnie półcieniste stanowisko,
- posadź w lekko kwaśnym podłożu,
- możesz prowadzić w formie dużego krzewu lub małego drzewka, ale polecam formę drzewka z uwagi na dekoracyjną korę, przy wersji krzaczastej tego nie widać, gdyż pojawia się ona na grubych pniach,

- możesz ciąć i formować - najlepiej wykonaj to wiosną,
- na zimę u młodych egzemplarzy okryj nasadę grubą warstwą ściółki.W naszej ofercie rośliny o wysokości około 60-80 cm ukorzenione w 5-litrowych pojemnikach.