Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Orzesznik pięciolistkowy Carya ovata orzech C3/10-20cm *T6

Dostępność:

Zwany także przeorzechem pięciolistkowym lub hikorą pięciolistkową...

Orzesznik pięciolistkowy

Carya ovata

Gatunek drzewa z rodziny orzechowatych. Naturalnie występuje w Ameryce Północnej. W Polsce jest bardzo rzadko spotykane, czasami uprawiane w arboretach, a szkoda, bo jest odporny na nasze warunki klimatyczne i ozdobny.

To wielkie drzewo jest cenione zarówno za wytrzymałość i twardość jego drewna, jak i za jadalne orzechy. Ma długi, prosty pień i wysoką, wąską koronę, ale na otwartych terenach tworzy szerszą kolumnę z koroną sięgającą prawie do ziemi; mocne drzewo, rośnie szybko (za młodu wolniej), dorasta do 20 metrów wysokości. Liście efektowne, pierzaste, przybierają wspaniałe złotożółte kolory jesienią.

Dekoracyjna jest również kora orzesznika, zwisająca z prostego pnia w długich, powyginanych płatach. Kwiaty drobne, rozdzielnopłciowe. Kwiaty męskie zebrane w kotki, kwiaty żeńskie po kilka w kłosy na szczytach pędów.

Owoce są orzechami otoczonymi przez skórzaste łupiny, które rozdzielają się równo na 4 segmenty, kuliste, do 6 cm średnicy. Gruba okrywa pęka i odpada po dojrzeniu. Orzech jest wyraźnie żebrowany i posiada cienką, białą skorupkę; smaczny, o subtelniejszym smaku od orzecha włoskiego.
 

Rady ogrodnika:

- odporne na chłód i szybko rosnące drzewa orzesznika preferują osłonięte stanowiska z żyzną, głęboką, wilgotną glebą w regionach z chłodnymi zimami i ciepłymi, wilgotnymi latami,

- lubią miejsca słoneczne i półcieniste,

- są wytrzymałe na mrozy.

 

W naszej ofercie młode roślinki o wysokości ok.10 cm w małych, 0,5-litrowych pojemnikach.

Poniżej przykładowa sadzonka w marcu.