Zagrożona wyginięciem...
Paeonia mascula Piwonia koralowa P. męska
Ta dzika piwonia występuje w stanie naturalnym od Bałkanów po Himalaje. Rośnie w liściastych lasach zdominowanych przez Quercus, Fagus, Platanus i Castanea, lub w lasach iglastych Pinus, Abies lub Cedrus, albo w zaroślach na skrajach lasów. Występuje głównie na wapiennych obszarach na wysokościach od 300 do 2200 m n.p.m.
W uprawie niezwykle rzadko spotykana, rarytas dla wielbicieli piwonii.
To zielna bylina o zmiennym wzroście, od 30 do 60 cm.
Liście różnorodne, w zależności od formy składają się z szerokich lub wąskich, a czasami piłkowanych listków.
Kwiaty ciemnoróżowe, czerwone lub białe, średnicy do 10 cm, ukazują się wiosną, zwykle w maju lub czerwcu na półkuli północnej, a strąki nasienne, w pewnym stadium nazywane „kapeluszami błazna”, rozwijają się latem, a następnie pękają, rozrzucając nasiona w sierpniu lub wrześniu. Kwiaty są obupłciowe i zapylane przez owady. Roślina jest samopylna.
Warto wiedzieć, że... gatunek Paeonia mascula jest zagrożony wyginięciem w swoim naturalnym środowisku ze względu na popyt ze strony prywatnych kolekcjonerów, a ponadto w Turcji odbywa się znaczący handel dzikim gatunkiem P. mascula.
Dzikie piwonie zostały wprowadzone na wyspę Steep Holm w Kanale Bristolskim, prawdopodobnie przez mnichów. 37 roślin zostało przywiezionych na pobliską wyspę Flat Holm przez Franka Harrisa, ówczesnego rolnika, w latach 30. XX wieku, wiele z nich zginęło podczas okupacji wyspy i jej fortyfikacji w czasie II wojny światowej. Jedna pozostała roślina została ponownie wprowadzona przez strażnika Flat Holm w 1982 roku i jest chroniona ogrodzeniem w pobliżu ścieżki do latarni morskiej. Kilka roślin wyhodowanych z nasion przetrwało również w ogrodzie przy domu. (Źródło Wikipedia.org)
Korzenie P. mascula mielono na proszek i stosowano w leczeniu przeziębień i bólu gardła.
Photo by Michael Wolf, CC BY-SA 3.0
Rady ogrodnika:
Idealne warunki to gleby lekkie, piaszczyste, chociaż większość piwonii może rosnąć w ciężkiej gliniastej glebie. Piwonia dzika preferuje gleby kwaśne i obojętne, może rosnąć w półcieniu i toleruje suszę.
W naszej ofercie rośliny ukorzenione w 2-litrowych pojemnikach. Rozpowszechnienie ich uprawy w ogrodach, zapobiegłoby całkowitemu wymarciu tego gatunku. Zachęcamy Was do tego szlachetnego dzieła...
Opracowanie: MB