Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Parzydło leśne Aruncus dioicus /C2

Dostępność:

Majestatyczna bylina...

Parzydło leśne

Aruncus dioicus

Wspaniała architektura parzydła leśnego sprawia, że może ono służyć jako główny akcent wizualny.

Parzydło jest okazałą byliną leśną preferującą siedliska lekko zacienione. W warunkach naturalnych pod ścisłą ochroną. Gatunek ten ma krzewiasty pokrój i osiąga do 2 metrów wysokości. Liście ozdobne, soczystozielone, pierzaste. Niezwykle imponująco bylina prezentuje się w okresie kwitnienia, szczególnie na ciemnym tle, kiedy jej jasne, puszyste wiechy kwiatostanowe o długości dochodzącej do 50 cm tworzą lekki, zwiewny obłok. Pojawiają się od czerwca do lipca.

Parzydło jest rośliną dwupienną. Kwiatostany męskie są białe, filigranowe i licznie rozgałęzione, natomiast żeńskie bardziej zwarte i żółtawe.

Na stanowiskach w półcieniu parzydło można łączyć w kompozycje z wieloma gatunkami innych roślin. Stosowane jest do nasadzeń naturalistycznych i leśnych. Odpowiednim miejscem są dla niego również wilgotne brzegi stawu lub strumienia, gdzie roślina ta udaje się nawet przy intensywniejszym nasłonecznieniu.

Z dużymi trawami i bylinami, np. rodgersjami, naparstnicami, sadźcem purpurowym, świecznicą, funkiami, bambusami, pióropusznikiem strusim czy wiązówką błotną stworzy niepowtarzalne kompozycje w cienistych miejscach.

Bardzo imponująco prezentuje się w dużych grupach, ale też w charakterze pojedyńczego akcentu wizualnego, zwłaszcza na ciemnym tle.

Świetne komponuje się kolorystyczne z krzewami ozdobnymi, jak bez czarny, złocisty jaśminowiec czy hortensja.

Uprawa:

- bylina długowieczna, bardzo łatwa w uprawie,

- lubi stanowiska w półcieniu lub w cieniu, także w chłodnych miejscach; przy odpowiedniej wilgotności podłoża parzydło można uprawiać też na słońcu,

- podłoże humusowe, lekko wilgotne o kwaśnym odczynie,

- po posadzeniu podłoże wokół rośliny wyściółkować korą, aby gleba dłużej pozostawała wilgotna,

- pod koniec lata ściąć więdnące kwiatostany,

- odporna na szkodniki, choroby i mróz.

 

W naszej ofercie byliny ukorzenione w pojemnikach 2-litrowych. Poniżej przykładowe rośliny latem.