Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

Perełkowiec japoński Sophora japonica, Szupin, Sofora C2/40-60cm

Dostępność:
JEST DOSTĘPNA
Cena netto: 26,85 zł / szt. 29,00 zł / szt.

Z krainy baśni...

Perełkowiec japoński

Sophora japonica

Unikatowe, egzotyczne drzewo, w Polsce spotykane jedynie w parkach i ogrodach botanicznych. To efektowne drzewo z rodziny motylkowatych o sezonowym ulistnieniu występujące w warunkach naturalnych w Chinach i Korei.

Gatunek dorastający w naturze do 10-15 m wysokości. W naszych warunkach klimatycznych rośnie powoli i takich rozmiarów raczej nie osiągnie.

Pień pojedynczy, krótki. Korona bardzo malownicza: szeroka, nisko osadzona, przeważnie kulista lub nieco parasolowata, czasami nieregularna, o powyginanych konarach. Dzięki temu ciekawemu pokrojowi - starsze egzemplarze wprowadzają tajemniczy, baśniowy klimat do ogrodu.


Ciemnozielone, pierzaste liście osiągają długość do 20 cm. Kremowe, pachnące kwiaty zebrane są w długie wiechy. Kwitnie w końcu lipca i w sierpniu. Kwiaty zapylane są przez owady. Owocuje we wrześniu i październiku. Strąki mniej lub bardziej przewężone między nasionami, wyglądem przypominają sznury pereł - stąd spotykana również nazwa perełkowiec.

Może być uprawiany w małych grupach, jako drzewa cieniodajne lub solitery. Późne kwitnienie i późne zrzucanie liści (listopad), czynią z sofory japońskiej ciekawe drzewo dekoracyjne.

Cenna dla pszczelarstwa ze względu na późne kwitnienie miododajnych i pyłkodajnych kwiatów.

Roślina lecznicza - wykorzystywana w tradycyjnej chińskiej medycynie ludowej, zaliczana do 50 podstawowych ziół. Liście ze względu na bogactwo rutyny, szczególnie przed otwarciem kwiatów, posiadają właściwości lecznicze podobne do ziela gryki.

Drewno odznaczające się dobrymi właściwościami technicznymi ma zastosowanie w stolarstwie, meblarstwie i przemyśle parkietowym oraz w wyrobie instrumentów muzycznych.

Warunki uprawy:

- lubi świeże, wapienne, przepuszczalne gleby,

stanowiska słoneczne lub w półcieniu,

- odporny na suszę, zasolenie i zanieczyszczenia powietrza,

- późno kończy wegetację jesienią (XI), dlatego też wiosną późno wypuszcza listki, często dopiero w maju,

- młode egzemplarze wymagają okrywania na zimę, starsze nie przemarzają.

 

W naszej ofercie drzewka o wysokości około 40-60 cm ukorzenione w pojemnikach 2-litrowych.