Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

32 20 10 563

Perełkowiec japoński FLAVIRAMEUS Sophora japonica Szupin, Sofora C5/1,5m

Dostępność:
JEST DOSTĘPNA
Cena netto: 90,74 zł 98,00 zł

Z krainy baśni.....

Perełkowiec japoński FLAVIRAMEUS

Sophora japonica

Szupin, Sofora

Nowa, niespotykana odmiana o złocistożółtych liściach.

Unikatowe, egzotyczne drzewo, w Polsce spotykane jedynie w parkach i ogrodach botanicznych. To efektowne drzewo z rodziny motylkowatych o sezonowym ulistnieniu występujące w warunkach naturalnych w Chinach i Korei. Gatunek dorastający do 10-15 m wysokości.

Pień pojedyńczy, krótki. Korona bardzo malownicza: szeroka, nisko osadzona, przeważnie kulista lub nieco parasolowata, czasami nieregularna, o powyginanych konarach. Dzięki temu ciekawemu pokrojowi - starsze egzemplarze wprowadzają tajemniczy, baśniowy klimat do ogrodu.

Jasnożółte, pierzaste liście osiągają długość do 20cm. Kremowe, pachnące kwiaty zebrane są w długie wiechy. Kwitnie w końcu lipca i w sierpniu. Kwiaty zapylane są przez owady. Owocuje we wrześniu i październiku. Strąki mniej lub bardziej przewężone między nasionami, wyglądem przypominają sznury pereł - stąd spotykana również nazwa perełkowiec.

Może być uprawiany w małych grupach, jako drzewa cieniodajne lub solitery. Późne kwitnienie i późne zrzucanie (listopad) liści czynią z sofory japońskiej ciekawe drzewo dekoracyjne. Złotożółte przez cały sezon liście urozmaicają i ożywiają kolorystykę jesiennego parku.

Cenna dla przeszczelarstwa ze względu na późne kwitnienie miododajnych i pyłkodajnych kwiatów.

Roślina lecznicza - wykorzystywana w tradycyjnej chińskiej medycynie ludowej, zaliczana do 50 podstawowych ziół. Liście ze względu na bogactwo rutyny, szczególnie przed otwarciem kwiatów, posiadają właściwości lecznicze podobne do ziela gryki.

Drewno odznaczające się dobrymi właściwościami technicznymi ma zastosowanie w stolarstwie, meblarstwie i przemyśle parkietowym oraz w wyrobie instrumentów muzycznych.

Warunki uprawy:

- lubi świeże, wapienne, przepuszczalne gleby, stanowiska słoneczne lub w półcieniu,

- odporny na suszę, zasolenie i zanieczyszczenia powietrza,

- późno kończy wegetację jesienią (XI), dlatego też wiosną późno wypuszcza listki, często dopiero w maju,

- młode egzemplarze wymagają okrywania na zimę, starsze nie przemarzają.

 

W naszej ofercie drzewka o wysokości ok. 1,5 m ukorzenione w 5-litrowych pojemnikach.