Unikatowa o śliwkowych liściach...
Pięknotka łac. Callicarpa kwangtungensis
To rzadko spotykana w uprawie pięknotka.
W stanie naturalnym występuje na górzystych stokach Azji.
Wyróżnia się bardzo dekoracyjnymi liśćmi z burgundowym żyłkowaniem i kontrastującymi na ich tle fioletowymi owocami.
Śliwkowy kolor liści i ogonków liściowych utrzymuje się przez cały sezon wegetacyjny.
To malowniczy krzew niezwykle obficie owocujący, szczególnie dekoracyjny jesienią.
Dorasta do wysokości około 1,5 m przy szerokości 1 m.
Kwiaty ma liliowe tworzące baldachy osadzone na szypułkach, ale prawdziwą ozdobą krzewu są owoce pestkowe, przypominające jagody, fioletowe, błyszczące, nadzwyczaj liczne i bardzo ozdobne, niejadalne. Długo utrzymują się na krzewach i szczególnie pięknie kontrastują z przebarwiającymi się na pomarańczowo i fioletowo liśćmi.
Niezwykłe kolory jesieni...
Krzew pięknotki dba o to, by nasz ogród nie posmutniał i nie poszarzał jesienią.
Ciekawe kolorystycznie kompozycje powstają z innymi krzewami o kolorowych owocach jesienią, np. berberysami, różami pomarszczonymi, ostrokrzewami, śnieguliczkami, cisami czy rokitnikami.
Niesamowicie dekoracyjne, błyszczące, zebrane w kuliste grona owoce pojawiają się od IX - X.
Owocujące pędy pięknotki wykorzystuje się do różnego rodzaju kompozycji kwiatowych, bukietów, wiązanek i dekoracji roślinnych.
Rady ogrodnika:
- preferuje gleby gliniaste, próchniczne i wilgotne,
- stanowisko ciepłe i słoneczne,
- najlepiej posadzić w grupie przynajmniej dwa krzewy, ponieważ obficiej owocują,
- młode rośliny na zimę profilaktycznie okrywać, wskazany kopiec ze ściółki w obrębie korzeni na wysokość około 30 cm,
- wiosną można przycinać pędy na wysokości około 30 cm.
W naszej ofercie rośliny o wysokości około 30 cm ukorzenione w 3-litrowych pojemnikach.
Poniżej przykładowe krzewy 26 kwietnia.