Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Pigwa pospolita f. jabłkowata AURELIA Cydonia oblonga C3/100-120cm *6

Dostępność:
KOLEKCJA LIMITOWANA
Cena netto: 69,44 zł / szt. 75,00 zł / szt.
Ozdobna i lecznicza...
Pigwa pospolita forma jabłkowata AURELIA
Cydonia oblonga f.maliformis

 
To malownicze drzewko lub krzew o ładnym pokroju dorastające do wysokości 3-5 m.
Kwiaty bardzo dekoracyjne, pojedyncze, duże, bladoróżowe, na krótkich, pokrytych kutnerem szypułkach.
 
Cytrynowożółte, jadalne owoce pigwy przypominają duże jabłka, mogą dorastać nawet do 1 kg!
 Są bardzo bogate w różne składniki organiczne i mineralne. Spośród innych owoców wyróżniają się największą ilością mikro i makroelementów.
Zawierają także dużo pektyn. Znane są z właściwości leczniczych. Mają twardy, mało soczysty miąższ, cierpki, ale niezwykle aromatyczny z komórkami kamiennymi jak u gruszek.
Dojrzewają na krzewach od września do listopada.
 
Świeżych owoców nie spożywa się od razu, najlepsze są po "uleżeniu". Układa się je w skrzynki i przechowuje w chłodnym pomieszczeniu (w temperaturze 2 - 5°C). Podczas przechowywania owoce dojrzewają, poprawia się ich smak i aromat, zwiększa się zawartość cukrów i kwasów, znika ich cierpki smak, miąższ jest mniej twardy.
Zawierają m.in. cenne cukry proste, kwasy organiczne, garbniki i witaminę C. Spożywa się je po upieczeniu lub ugotowaniu jako smakowity dodatek do potraw mięsnych i dziczyzny, zawarty w skórce olejek eteryczny nadaje daniom charakterystyczny aromat i kwaskowaty posmak.
Ze świeżych owoców pigwy przygotowuje się napoje dietetyczne, kompoty, dżemy, konfitury i galaretki. Można je też piec i gotować, rzadko natomiast spożywa się je w stanie świeżym.
Sok z pigwy jest wykorzystywany do produkcji konfitur, galaretek i różnorakich wyrobów cukierniczych.
 
 
 
Ze względu na aromat - ze świeżych owoców pigwy sporządza się wyborne, alkoholowe nalewki, które dodatnio działają na serce, obniżają ciśnienie krwi 
 i osłabiają skurcze mięśni gładkich jelit. Oprócz zastosowania w kuchni, owoce pigwy mają rów­nież zastosowanie w lecznictwie.
Z suszonych owoców pigwy przygotowuje się śluzowate odwary zalecane w schorzeniach żołądka, stanach zapalnych dróg oddechowych, a zewnętrznie przy oparzeniach i podrażnieniach skóry.
 
 
 
Uprawiana także jako roślina ozdobna w ogrodach botanicznych. Wyróżnia się bowiem bardzo dużymi kwiatami, które na tle ciemnozielonych liści stanowią  
 niewątpliwie element dekoracyjny. Jednocześnie kwitnie bardzo późno w czasie gdy większość drzew owocowych ma kwitnienie dawno za sobą, bo na przełomie maja i czerwca. Późnym latem i jesienią elementem dekoracyjnym są duże cytrynowożółte owoce.
Również ciemnozielone liście i pokrój roślin wyróżniają pigwę spośród innych drzew owocowych.

 Z pigwy można założyć luźny dekoracyjny żywopłot. W tym celu drzewka należy posadzić w rzędzie co około 60 cm i ciąć corocznie, jak przy formowaniu korony osiowej jabłoni. W takiej formie pigwa nieco słabiej owocuje, ale tworzy oryginalny żywopłot już w ciągu 2 - 3 lat.
 Polecana na działki i do ogrodów przydomowych w zacisznych siedliskach.

 Wykorzystywana bywa do formowania bonsai.
 
Warunki uprawy:
 Najlepiej rośnie pigwa na glebach zalewanych, zasobnych w składniki pokarmowe, żyznej i próchnicznej, ciepłej, o lekko kwaśnym odczynie i zasobnej w wodę.
Wymaga również słonecznego stanowiska.


W naszej ofercie drzewka o wysokości 100-120 cm ukorzenione w pojemnikach 3-litrowych.