Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

32 20 10 563

Cimicifuga racemosa ATROPURPUREA Actaea simplex - pluskwica - 10szt. nasion

Dostępność:

Kwietne świeczniki...

Cimicifuga racemosa ATROPURPUREA - pluskwica

 Actaea simplex

Unikatowa odmiana byliny ozdobna z dużych, powcinanych, purpurowych liści wyrastających w okazałych kępach ponad którymi wznoszą się bladoróżowe, pięknie pachnące, kłosowate kwiatostany dochodzące do 60 cm długości.
Bylina dorasta do 1,5 wysokości w czasie kwitnienia; zakwita latem i kwitnie do jesieni.
Cechuje się niezwykłym, ciemnopurpurowym ubarwieniem liści, co w połączeniu z jasnymi kwiatostanami daje ciekawy kontrast kolorystyczny.

Pięknie komponuje się z innymi bylinami, szczególnie o dużych, szerokich liściach, np. rodgersjami i funkiami oraz trawami ozdobnymi i paprociami. Świetnie nadaje się na rabaty w cieniste zakątki ogrodu, gdzie inne rośliny nie chcą rosnąć prawidłowo. Wysokie kwiatostany największe wrażenie robią wówczas, gdy wznoszą się ponad kobiercem niskich roślin okrywowych jak runianka japońska czy pragnia syberyjska.

Pluskwica w małych grupach idealnie prezentuje się na skraju zarośli lub kęp drzew i krzewów iglastych albo w cieniu wysokich drzew liściastych.
Ze względu na rozmiary nadaje się także jako tło na zacienione rabaty oraz jako roślina dopełniająca pomiędzy dużymi, kwitnącymi krzewami.Warto wiedzieć: Pluskwica to nie tylko bylina ozdobna, ale również roślina lecznicza. W krajach nastawionych na medycynę naturalną leczy się naparami z jej korzeni wiele chorób;  korzeń zawiera miedzy innymi substancje estrogenne.

Uprawa:

Może rosnąć w półcieniu, lub nawet w cieniu, ale na słonecznym stanowisku wybarwia się zdecydowanie najpiękniej. Wymaga żyznej, przepuszczalnej i stale wilgotnej gleby raczej o odczynie kwaśnym.
Ma grube, sztywne pędy, które utrzymują wysokie kwiatostany, nie pokładają się i nie wymagają stosowania podpór. Zimuje w postaci podziemnych kłączy; warto przed zimą wyściółkować miejsca gdzie pozostała karpa po obcięciu liści.
Bylina długowieczna, lubi rosnąć na tym samym stanowisku przez wiele lat.


W naszej ofercie świeże nasiona.