Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

Pluskwica prosta 'BRUNETTE' Cimicifuga simplex /C5

Dostępność:

Kwietne świeczniki...

Pluskwica prosta 'Brunette'

Cimicifuga simplex

Unikatowa odmiana byliny ozdobna z dużych, powcinanych, purpurowych liści wyrastających w okazałych kępach ponad którymi wznoszą się bladoróżowe, pięknie pachnące, kłosowate kwiatostany dochodzące do 35cm długości. Odmiana Brunette dorasta tylko do 1-1,4 m wysokości, kwitnie latem. Cechuje się niezwykłym, ciemnopurpurowym ubarwieniem liści, co w połączeniu z jasnymi kwiatostanami daje ciekawy kontrast kolorystyczny.

Pięknie komponuje się z innymi bylinami, szczególnie o dużych, szerokich liściach, np. rodgersjami i funkiami oraz trawami ozdobnymi i paprociami. Świetnie nadaje się na rabaty w cieniste zakątki ogrodu, gdzie inne rośliny nie chcą rosnąć prawidłowo. Wysokie kwiatostany największe wrażenie robią wówczas, gdy wznoszą się ponad kobiercem niskich roślin okrywowych jak runianka japońska czy pragnia syberyjska. Pluskwica w małych grupach idealnie prezentuje się na skraju zarośli lub kęp drzew i krzewów iglastych albo w cieniu wysokich drzew liściastych. Ze względu na rozmiary nadaje się także jako tło na zacienione rabaty oraz jako roślina dopełniająca pomiędzy dużymi, kwitnącymi krzewami.

Uprawa:

Może rosnąć w półcieniu, lub nawet w cieniu, ale na słonecznym stanowisku wybarwia się zdecydowanie najpiękniej. Wymaga żyznej, przepuszczalnej i stale wilgotnej gleby raczej o odczynie kwaśnym. Ma grube, sztywne pędy, które utrzymują wysokie kwiatostany, nie pokładają się i nie wymagają stosowania podpór. Zimuje w postaci podziemnych kłączy; warto przed zimą wyściółkować miejsca gdzie pozostała karpa po obcięciu liści. Bylina długowieczna, lubi rosnąć na tym samym stanowisku przez wiele lat.

W naszej ofercie dorodne byliny ukorzenione w pojemnikach 5-litrowych.