Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

Porzeczka amerykańska VARIEGATUM Ribes americanum C2/40cm

Dostępność:
JEST DOSTĘPNA
Cena netto: 26,85 zł / szt. 29,00 zł / szt.

Pstrolistna...

Porzeczka amerykańska VARIEGATUM

Ribes americanum

Ciekawy kolorystycznie krzew pochodzący z Ameryki Północnej o aromatycznych, pstrych liściach, który świetnie radzi sobie z zanieczyszczeniami powietrza, a szczególnie z magazynowaniem pyłów zawieszonych, które są groźne dla zdrowia człowieka. Ich cząsteczki wpływają negatywnie na ludzki układ oddechowy, powodując problemy z oddychaniem i krążeniem. Warto więc przy wyborze roślin uwzględnić jakże pożyteczną porzeczkę krwistą.

To nowa, rzadko spotykana odmiana o niezwykłych walorach dekoracyjnych.

 Liście ma efektowne, klapowane, kremowozielone, owłosione, z podwójnie ząbkowanym brzegiem.
Kwiaty białokremowe, zebrane w niewielkie, gęste, zwisające grona. Zakwita w kwietniu przed lub jednocześnie z rozwojem liści.
Owoce ciemnogranatowe, również dekoracyjne.

Ma zwarty pokrój, rośnie dość wolno, dorasta do 80-120 cm wysokości.

Roślina przydaje się do rozjaśniania ciemnych, dzikich zakątków.

Ładnie komponuje się z sąsiadami o fioletowych liściach, z niebieskimi, żółtymi i białymi kwiatami, np. kocimiętką, ostróżkami, czy dąbrówką purpurową w podszycie.

Polecana do ogrodów przydomowych. Sadzona jako soliter, ale także i w kompozycjach z innymi krzewami. Najlepiej wygląda na ciemnym tle. 


Rady ogrodnika:

Toleruje większość gleb, z wyjątkiem bardzo suchych, ciężkich i bardzo mokrych. Preferuje jednak gleby o odczynie lekko kwaśnym, umiarkowanie wilgotne i żyzne.

Wymaga stanowisk jasnych, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych. Nie wszyscy lubią śmiałe połączenie żółtych liści z malinowymi kwiatami, ale sadząc krzew w cieniu zminimalizujemy kwitnienie, a liście nawet jeszcze bardziej pojaśnieją. 

Sadzi się ją najlepiej w miejscach ciepłych, osłoniętych od wiatru.

Jest mniejsza od innych porzeczek, ale ma podobny typ wzrostu i wymaga od czasu do czasu silnego cięcia, pobudzającego wzrost nowych pędów.

 

W naszej ofercie krzewy o wysokości ok. 40 cm ukorzenione w 2-litrowych pojemnikach.