Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Przylaszczka Hepatica nobilis /P11 *25P

Dostępność:
JEST DOSTĘPNA
Cena netto: 9,26 zł / szt. 10,00 zł / szt.

Wita wiosnę...

Przylaszczka

Hepatica nobilis

Przylaszczka to urodziwa bylina kłączowa z rodziny jaskrowatych. Występuje naturalnie w widnych lasach liściastych.

W Polsce podlega ścisłej ochronie gatunkowej.Roślina osiąga wysokość 15-20 cm. Liście ma zimozielone, trójklapowe, zebrane w przyziemną rozetę. Są barwy ciemnozielonej z wierzchu, od spodu lekko fioletowej. Młode liście biało owłosione, ale z czasem stają się skórzaste i gładkie.

Czas kwitnienia przypada między marcem a majem. Filigranowe, niezwykłej urody kwiatki w kolorze niebieskim pojawiają się jeszcze przed rozwojem liści; zamykają się w czasie deszczowej pogody i na noc.

 W ogrodach najlepiej czują się w sąsiedztwie krzewów, które liśćmi osłaniają je przed gorącymi promieniami słońca lub na skalniakach w niszach między kamieniami. Są niezastąpione w ogrodach naturalistycznych i leśnych.

Rady ogrodnika:

Przylaszczki lubią stanowiska cieniste i półcieniste, gdzie jest próchniczna, wapienna i stale umiarkowanie wilgotna gleba.

 Miejsce dla nich zaplanujmy starannie, bo nie lubią przesadzania. Jednak jeśli jest to konieczne, najlepiej zrobić to wczesną wiosną, gdy kwitną, bo właśnie wtedy intensywnie rozrastają się ich korzenie, ewentualnie latem, by przed zimą miały wystarczająco dużo czasu na regenerację.

Żeby rośliny wzmocnić, powinno się w sierpniu zasilić je żyznym kompostem.

Przylaszczki najlepiej prezentują się sadzone w większych grupach - po kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk - około 16 sztuk na  1m².

Są w pełni mrozoodporne na terenie całego kraju.

 

 W naszej ofercie rośliny ukorzenione w pojemnikach o średnicy 11 cm.