Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Danae racemosa Ruszczyk gałęzisty Myszopłoch Ruscus racemosus /C2 *K13

Dostępność:
Dekoracyjny...
Ruszczyk gałęzisty in. Myszopłoch
Danae racemosa syn. Ruscus racemosus

To pochodzący z Turcji i Iranu bardzo atrakcyjny, wiecznie zielony gatunek ozdobny z liści i owoców.To mocna, wzniesiona, zimozielona krzewinka.Jej liście to w rzeczywistości silnie zmodyfikowane, spłaszczone pędy.
Ukazujące się wiosną drobne, gwiazdkowate, zielonkawe kwiatki po zapyleniu przekształcają się w jaskrawoczerwone jagody, które umiejscowione są u nasady liści.
Owoce ukazują się zarówno na roślinach męskich, jak i żeńskich, są mięsiste i okazałe; dojrzewają we wrześniu i pozostają na roślinie przez zimę.Krzew dorasta do 100 cm wysokości i podobnej szerokości.Warto wiedzieć, że: myszopłoch to roślina lecznicza; surowcem leczniczym są kłącza zbierane jesienią i pędy zielne.
Lecznicze, wręcz cudowne właściwości rośliny znane są już od średniowiecza. Stosowany jest w medycynie niekonwencjonalnej w wielu krajach.
Jest składnikiem wielu kosmetyków, gdyż zbawiennie działa na cerę, czyni cuda.

Polska nazwa ruszczyka - myszopłoch, nawiązuje do przekonania, że roślina ta ma zdolność odstraszania myszy, a odwołuje się do starego i skutecznego zwyczaju układania między mięsem gałązek ruszczyka. Również jego włoska nazwa pungitopo (żądło na myszy) nawiązuje do tej właściwości ruszczyka. We Włoszech był on zawieszany miedzy suszonym mięsem w celu odstraszenia myszy.

Ruszczyk jest też stosowany w kuchni, młode pędy, ścinane wiosną, służą do przyrządzania potraw, podobnie jak szparagi (dawna przynależność do szparagowatych). Ten zimozielony krzew zimą dostarcza pięknych ciemnozielonych gałązek, które stanowią doskonałą dekorację na Boże Narodzenie.
Ceniony we florystyce.


 
Rady ogrodnika:
- rośliny mało wymagające, tolerujące stanowiska zarówno w pełnym słońcu, jak i zacienieniu, każdą glebę, jeśli nie jest zalewana.
W naszych warunkach na zimę okrywać lub uprawiać w donicach, które przechowywać w pomieszczeniach o dodatniej temperaturze.
Stare, albo uszkodzone pędy można wiosną przyciąć u podstawy.


W naszej ofercie rośliny o wysokości ok. 20 cm ukorzenione w 2-litrowych pojemnikach.