Ozdobny i leczniczy...
Siedmiopalecznik błotny łac. Comarum palustre
Występuje w Europie, w Azji i Ameryce Północnej. W Polsce jest dość pospolity na niżu, w górach występuje rzadko. W Sudetach i Karpatach znajdują się tylko pojedyncze stanowiska. Najczęściej można go spotkać na terenach podmokłych np. na bagnistych łąkach, w rowach melioracyjnych, na brzegach stawów lub innych zbiorników wodnych.
To atrakcyjna bylina wodna lub półkrzew o efektownych kwiatach, należący do rodziny różowatych. Charakteryzuje się długim, pełzającym kłączem, od którego odrastają na długich ogonkach liście o pokroju niemal palczastym, złożone ze sztywnych, lancetowatych i drobno piłkowanych na brzegach listków. Blaszka liściowa z wierzchu jest ciemnozielona, od spodu zaś delikatnie, szaro omszona.
Łodyga u podstawy jest zdrewniała, a potem wzniesiona, lekko owłosiona, dorasta do 90 cm wysokości. Liście znajdujące się w jej górnej części, mają bardzo krótkie ogonki lub są prawie siedzące, zwykle trójlistkowe.
Siedmiopalecznik kwitnie od czerwca do lipca, a kwiaty są największą ozdobą tej rośliny, wyglądem przypominają gwiazdy. Są ciemnopurpurowe, o lancetowatych i ostro zakończonych płatkach oraz gąbczastym dnie kwiatowym z licznymi pręcikami - miododajne.
Siedmiopalecznika można uprawiać na brzegach oczek wodnych lub stawów.
Sprawdzi się w kompozycji z bylinami o jasnych kwiatach i kontrastowych liściach.
Photo:Beentree, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Siedmiopalecznik jest także cenną rośliną leczniczą o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i rozgrzewającym.
Surowcem zielarskim są korzenie, liście oraz nasiona. Zawierają one olejki eteryczne, flawonoidy, saponiny, witaminę C oraz prowitaminę A.
Ziele stosuje się także w kosmetologii – działa ściągająco, ujędrniająco, przeciwłojotokowo i łagodząco.
Wykonuje się z niego odwary, octy i wina zdrowotne.
Surowcem najbogatszym w związki lecznicze jest kłącze siedmiopalecznika, które zbiera się wiosną lub jesienią.
Photo:Jmp48, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Rady ogrodnika:
Najlepiej sadzić na stanowiskach słonecznych lub w lekkim półcieniu.
Ze względu na to, że w naturalnym środowisku wybiera podmokłe tereny, należy zapewnić mu wilgotne podłoże.
Preferuje żyzną glebę o kwaśnym lub lekko kwaśnym pH, ale na ubogiej też się uda.
Jest mrozoodporny.
W naszej ofercie byliny ukorzenione w 2-litrowych pojemnikach.