Śliwa domowa 'Renkloda Domowa' – odmiana uprawna śliwy domowej nie jest śliwą występującą naturalnie w przyrodzie. Stworzono ją w XVI w, we Francji, a nazwano na cześć żony króla Franciszka I - Reine Claude.
Drzewo rośnie bardzo silnie, tworząc dużą rozłożystą koronę o bardzo mocnej konstrukcji. W pierwszych latach po posadzeniu tworzy koronę odwrotnie stożkowatą, która później spłaszcza się i rozrasta.
Liście Sztywne, lekko pofałdowane, o szeroko eliptycznym kształcie, ciemnozielone z połyskiem.
Owoce mają kulisty lub lekko owalny kształt. Duże, o przeciętnej masie 45-50g.
Duże, mięsiste pestkowce o kulistym kształcie. Żółta lub zielona (czasami różowo-fioletowa) skórka pokryta bywa rumieńcem. Miąższ jest bardzo soczysty. Zawiera on liczne składniki odżywcze: wodę, cukry owocowe, białka, witaminy (A, B, E, C) oraz minerały (potas, magnez, wapń, fosfor, żelazo) i polifenole. Dzięki tym związkom mają działanie przeciwmiażdżycowe i antynowotworowe.
Rady ogrodnika:
Jest to gatunek dość wytrzymały na mróz.
Jest odmianą samopylną, nie wymaga zapylaczy.
Najlepiej jest sadzić przy parkanach, altanach, pergolach itp. miejscach. Osłony tego typu zapewniają jej ochronę przed mroźnym, zimowym wiatrem, a dodatkowo mogą ułatwić okręcenie jej na zimę słomą.
Formowanie śliw w pierwszych latach po posadzeniu polega na skracaniu zbyt silnych przyrostów. Z łatwością tworzą one naturalne korony i rzadko się zagęszczają. W późniejszych latach cięcie stosujemy jedynie w celu usunięcia chorych, suchych lub uszkodzonych gałęzi.
Drzewka zaatakowane przez mszyce i misecznika śliwowego opryskujemy odpowiednim preparatem wczesną wiosną (III-IV), zanim pączki na gałęziach zaczną pękać i rozwijać się. Zabieg ten wykonuje się co 2-3 lata (przy masowym występowaniu szkodników nawet co rocznie).
W naszej ofercie drzewka o wysokości około 180 cm kopane z gruntu.