Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

32 20 10 563

Śliwa WĘGIERKA zwykła

Dostępność:
Śliwa WĘGIERKA ZWYKŁA

Drzewo z rodziny różowatych powstałe na skutek naturalnego krzyżowania się różnych gatunków ałyczy i śliwy tarniny. Ojczyzną śliwy domowej jest najprawdopodobniej Kaukaz, Zakaukazie lub Azja Mniejsza. Powstanie półwęgierek i węgierek wynikło z częstego krzyżowania wstecznego oraz z selekcji odmian hodowlanych.

Jest to  nieduże drzewo o silnie rozbudowanym systemie korzeniowym.

Liście eliptyczne z ostrym wierzchołkiem blaszki liściowej.

Kwiaty  zazwyczaj białe, 5-dzielne. W zależności od odmiany samopylne (np. Węgierka Wangenheima), częściowo-samopylne lub obcopylne (np. Węgierka Dąbrowicka).

Owoce duże lub średnie, mięsiste pestkowce o wydłużonym, czasem elipsoidalnym lub jajowatym kształcie. Kolor skórki granatowy, ciemnofioletowy lub brunatny. Miąższ jest soczysty, winno-słodki, aromatyczny, przeważnie bardzo dobrze odchodzi od pestki. Zawiera on liczne składniki odżywcze: wodę, cukry owocowe, białka, witaminy (A, B, E, C) oraz minerały (potas, magnez, wapń, fosfor, żelazo) i polifenole. Dzięki tym związkom mają działanie przeciwmiażdżycowe, antynowotworowe i kojące na stargane nerwy.Rady ogrodnika

GLEBA - węgierka to roślina mało wybredna w stosunku do gleby. Udaje się nawet w miejscach z wysokim poziomem wody gruntowej.

NASŁONECZNIENIE - stanowisko dla węgierek najlepiej gdy jest ciepłe i słoneczne.

MROZOODPORNOŚĆ - w dużej mierze zależy od odmiany, ale wiele węgierek świetnie sobie radzi w polskim klimacie.

Formowanie śliw w pierwszych latach po posadzeniu polega na skracaniu zbyt silnych przyrostów. Z łatwością tworzą one naturalne korony i rzadko się zagęszczają. W późniejszych latach cięcie stosujemy jedynie w celu usunięcia chorych, suchych lub uszkodzonych gałęzi.

Drzewka zaatakowane przez mszyce i misecznika śliwowego opryskujemy odpowiednim preparatem wczesną wiosną (III-IV), zanim pączki na gałęziach zaczną pękać i rozwijać się. Zabieg ten wykonuje się co 2-3 lata (przy masowym występowaniu szkodników nawet corocznie).


W naszej ofercie drzewka kopane z gruntu, dobrze ukorzenione, gotowe do posadzenia; mają wysokość około 150 cm.