Przypomina kamelię...
Stewartia monadelpha
Stewarcja
To jedno z najpiękniejszych drzew rosnących na glebach kwaśnych.
Odmiana ta pochodzi z Korei i Japonii; wyróżnia się silniejszym wzrostem.
Stewarcja to roślina egzotyczna i bardzo rzadka w polskich ogrodach, a szkoda, bo jest wyjątkowej urody i bardzo długo kwitnie.

Z powodzeniem może być uprawiana w naszych ogrodach, gdyż znosi spadki temperatur do - 29 stopni Celsjusza.

Można prowadzić ją w formie krzewu lub małego drzewka.
Odmiana ta dorasta w naszych warunkach do około 6 m wysokości.
Na kilkuletnich okazach o grubszych pędach, kora złuszcza się podobnie jak u platana cienkimi, wielobarwnymi płatami.

Jesienią liście przebarwiają się w całą gamę kolorów od pomarańczowego do burgundu.
Pod koniec czerwca rozpoczyna sie długi okres kwitnienia, który trwa nawet do września.

W tym czasie strewarcja raczy nas najpierw pąkami kwiatowymi o oryginalnym, kulistym kształcie. Z nich rozwijają się kielichowate kwiaty o średnicy do 3 cm, zbudowane z pięciu białych płatków, natomiast wnętrze kwiatów wypełnione jest licznymi, żółtymi pręcikami.

Kwiaty rozkwitają stopniowo, dzięki temu - kwitnienie trwa długo.
Im krzew jest starszy i większy, tym kwitnienie trwa dłużej, co świadczy o jego niezwykłej dekoracyjności.

Strewarcja kameliowata wymaga gleb świeżych, żyznych o odczynie kwaśnym. Dzięki temu może rosnąć w towarzystwie różaneczników i magnolii.
Młode egzemplarze wymagają ochrony przed późnowiosennymi przymrozkami.

Jest odporna na suszę.

Oferowane sadzonki mają wysokość 60-80 cm, są ukorzenione w pojemnikach 5-litrowych.