Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Szałwia lekarska Salvia officinalis /P14 *T7

Dostępność:

Niezwykły aromat...

Szałwia lekarska

Salvia officinalis

Wieloletnie zioło o pachnących liściach i czarujących kwiatach, tyleż cenne, co mało wymagające - to szałwia. Od wieków było symbolem długowieczności, a jego łacińska nazwa wywodzi się od słowa salvare, czyli leczyć, zbawiać, ratować.


 Jest to wieloletnia, karłowa krzewinka dorastająca do około 40 cm, o sztywnym, wzniesionym pokroju, drewniejącym u nasady. Liście ma aromatyczne, zielononiebieskie przez cały sezon.

Późną wiosną i latem zakwita luźnymi kwiatostanami złożonymi z okółków niebieskich, szkarłatnych lub białych kwiatów jaskrawo rysujących się na tle liści, a na dodatek pachnących i zwabiających motyle.


 Bardzo dekoracyjna szałwia znajduje o wiele szersze zastosowanie niż tylko jako ozdoba grządek ziołowych. Wykorzystywana jest jako roślina ozdobna do kompozycji bylinowych, w ogródkach skalnych, i żwirowych ze względu na pionowy akcent i zwarty pokrój wyglądem przypominający lawendę.

Ponieważ cechuje ją duża tolerancja na przesuszenie - doskonale nadaje się do skrzynek balkonowych i ogródków tarasowych.

Atrakcyjne kwiaty szałwii można włączyć w skład wielu różnorodnych i pięknych kompozycji. Jej kwiaty tworzą efektowny kontrast dla wielu innych roślin. Często stosowana jako obramowanie zabudowy przestrzennej ogrodu, podkreśla akcentowane elementy.

 Roślina miododajna, przyjazna dla pszczół.


Oprócz walorów ozdobnych szałwia lekarska posiada również wartości lecznicze i kulinarne.

Surowcem szałwii są liście, w których znajdują się olejki lotne (zawierające cyneol, pimen, tujon i kamforę) oraz garbniki, pikrosalwinę, trójterpeny, witaminę B1 i kwas nikotynowy.

Napar z szałwii lekarskiej działa przeciwzapalnie i antyseptycznie, osłonowo i przeciwcukrzycowo, obniżając poziom cukru we krwi. Napar z szałwii pobudza wydzielanie soku żołądkowego, łagodzi bóle brzucha i wzdęcia, wzmaga perystaltykę jelit. Wspomagająco w zaburzeniach wątrobowych i biegunkach. Pomaga w zredukowaniu nadmiernego pocenia się. Działa też przeciwgrzybiczo

Zewnętrznie zaleca się szałwię do płukania gardła i dezynfekcji jamy ustnej w stanach zapalnych oraz w ropnym zapaleniu dziąseł. Stosowana także do kompresów przy łagodnych stanach zapalnych skóry i otarciach naskórka.

Jest także wartościową przyprawą, zwłaszcza do tłustych mięs i pasztetów. Doskonale nadaje się do aromatyzowania pieczeni cielęcej, baraniej, jagnięcej i dziczyzny, a także potraw z gęsi, kaczki i indyka. Jest wspaniałą przyprawą do węgorza (smażonego i marynowanego). Kilka listków dodanych do gulaszu wołowego (10 minut przed końcem gotowania) wspaniale poprawia jego smak.

 

Rady ogrodnika:

- roślina bardzo łatwa w uprawie,

- lubi stanowiska słoneczne o wystawie południowej,

- gleby piaszczysto - gliniaste, raczej wapienne,

- świetnie znosi susze,

- w celu uzyskania jednolitej, barwnej plamy należy sadzić 9 roślin na 1 metr2

 - po kwitnieniu należy ściąć przekwitłe kwiatostany w celu zachowania zwartego, gęstego pokroju krzewinki i ponownego kwitnienia,

- odporna na choroby i szkodniki,

- przed przymrozkami przyciąć na szerokość dłoni nad podłożem,

- jest mrozoodporna, w chłodniejszych rejonach wystarczy rośliny okryć gałązkami świerkowymi.

 

W naszej ofercie rośliny ukorzenione w pojemnikach o średnicy 14 cm.