Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie

Szeferdia srebrzysta Shepherdia argentea C3/20-30

Dostępność:
W OFERCIE WIOSNA 2021

Ozdobna o oryginalnych owocach...

Szeferdia srebrzysta

Shepherdia argentea

Bardzo rzadko spotykany krzew pochodzący z Ameryki Północnej, a szkoda, bo jest niezwykłej urody, ma jadalne owoce, małe wymagania uprawowe i jest całkowicie odporny na mróz - warto więc zaprosić go do ogrodu.

W naszych warunkach dorasta do 2 metrów wysokości i ma kulisty pokrój. Posiada dekoracyjne, intensywnie srebrne, podłużne liście, które nie zmieniają koloru przez cały sezon; rozmieszczone są one naprzemianlegle na ciernistych pędach.

 Krzew dzięki srebrnawo wybarwionym liściom jest dobrze widoczny na tle zielonego, żółtego lub purpurowego tła innych roślin. Kwitnie pachnącymi, żółtymi kwiatami zebranymi w szczytowe kwiatostany. Pojawiają się one przed rozwojem liści w kwietniu. Kwiaty męskie i żeńskie występują na osobnych roślinach: żółte kwiaty męskie są widoczne, natomiast żeńskie pozostają niewidoczne. Zapylane są najczęściej przez pszczoły i trzmiele.

Z kwiatów tych powstają lśniące, jaskrawoczerwone owoce - pestkowce zebrane w grona, które dojrzewają w sierpniu. Owoce 4-6 mm długości są jadalne, o kwaśnym smaku podobnym do czerwonych porzeczek. Można je wykorzystywać do przyrządzania domowych przetworów: galaretek, dżemów, win oraz do suszenia i mrożenia. Są również przysmakiem dla ptaków.


Brązowa, łuszcząca się kora oraz kontrastujące z nią srebrnawe gałęzie są efektowne także w okresie zimowym.

Polecany na żywopłoty oraz do sadzenia pojedynczo w kontrastowych zestawieniach kolorystycznych. Świetny do nasadzeń w ogrodach naturalistycznych, śródziemnomorskich, żwirowych, skalnych i nowoczesnych.


Warunki uprawy: 

 Roślina ma niewielkie wymagania glebowe i dobrze rośnie nawet na słabych, piaszczystych i kamienistych glebach, ale preferuje wapienne, przepuszczalne podłoża.

Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych, dobrze znosi silne wiatry, suszę, ale toleruje też okresowe zalewanie.

Znosi zanieczyszczenia powietrza i zasolenie.

Można prowadzić w formie krzewu lub małego drzewka.

Dobrze znosi przycinanie i formowanie. 

Na mróz całkowicie odporna i nie wymaga okrywania na zimę.

 

W naszej ofercie rośliny o wysokości około 20-30 cm ukorzenione w 3-litrowych pojemnikach.

Poniżej przykładowa sadzonka w sierpniu.