Basket_selected
Koszyk jest pusty

Kategorie


Złóż zamówienie telefonicznie:

728322192

Trzmielina wielkoskrzydła Euonymus macropterus C5/40-60cm

Dostępność:

Oryginalna...

Trzmielina wielkoskrzydła

Euonymus macropterus

To jedna z najpiękniejszych, ale rzadko spotykanych w uprawie gatunków. Można ją spotkać w arboretach, bądź w ogrodach kolekcjonerów.
 Pochodzi z terenów górzystych Azji. Wyróżnia się bardzo dekoracyjnym ulistnieniem oraz barwnymi owocami.

Trzmielina wielkoskrzydła rośnie w postaci krzewu lub małego drzewka do wysokości 2-3 m. Liście jej mają kształt owalny, są duże, ich długość dochodzi do kilkunastu centymetrów. Ukazują się bardzo wcześnie na wiosnę i równie szybko przebarwiają jesienią na czerwono, różowo i pomarańczowo, podczas gdy ich unerwienie pozostaje zielone.Kwiaty są niepozorne, zielonkawe. Główną ozdobą są duże, czerwone owoce z czterema długimi, zaostrzonymi skrzydełkami i pomarańczowymi nasionami w środku. Dojrzewają późnym latem i wiszą na krzewach do opadnięcia wszystkich liści w październiku. Może być uprawiana w zaroślach, których prawdziwą ozdobą staje się jesienią, ale pięknie też wygląda rosnąc samotnie i promieniując wokół czerwienią liści i owoców.

Dobrze komponuje się z trawami ozdobnymi, drzewami i krzewami zimozielonymi oraz z krzewami o innym niż ona ubarwieniu.

Spośród krzewów zimozielonych jako sąsiedztwo dla niej można polecić jałowce i sosny, a z grupy traw rozplenicę, trzęślicę i miskant chiński.

Bardzo efektownie wygląda trzmielina w kompozycji z fioletowymi i niebieskimi astrami.Rady ogrodnika:
Gatunek jest całkowicie wytrzymały na mrozy, nawet bardzo wcześnie rozwijające się liście nie są uszkadzane przez późne przymrozki.

Dobrze rośnie w lekkim półcieniu i w pełnym świetle słonecznym - ale im więcej słońca, tym ładniej przebarwia się jesienią.

Gleba powinna być żyzna i dostatecznie wilgotna.

Odporna na suszę.

 

W naszej ofercie rośliny ukorzenione w 5-litrowych pojemnikach, mają wysokość 40-60 cm.